REKLAMA

Data publikacji: 1 kwi 2023

[FOTO] NIEŚLI KRZYŻ ULICAMI MIASTA. WIELU WYRUSZYŁO W EKSTREMALNĄ DROGĘ KRZYŻOWĄ

[FOTO] NIEŚLI KRZYŻ ULICAMI MIASTA. WIELU WYRUSZYŁO W EKSTREMALNĄ DROGĘ KRZYŻOWĄ

Tłum wiernych przeszedł dzisiaj staromiejskimi ulicami Pułtuska niosąc Krzyż i rozważając kolejne stacje Drogi Krzyżowej. Z pułtuskiej bazyliki wyruszyło również kilkadziesiąt osób podążając trasą św. Mateusza w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej. Mają do pokonania około 42 km.

Droga krzyżowa ulicami miasta to już wieloletnia tradycja w Pułtusku. Wierni zgromadzili się o godz. 18.00 w bazylice Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie, na nabożeństwie, które rozpoczęło się mszą św. koncelebrowaną przez ks. infułata Wiesława Koska. Następnie podążając za Krzyżem, tłum wiernych wyruszył w staromiejską Drogę Krzyżową. Trasa kolejnych stacji Drogi Krzyżowej prowadziła ulicami: ks. Piotra Skargi, Świętojańską, Nadwodną do ul. Stare Miasto na plac przy kościele św. Józefa. Organizatorami były parafie: św. Józefa, św. Jana Pawła II i św. Mateusza. Drodze Krzyżowej ulicami Pułtuska przewodniczył ks. kan. Sławomir Stefański - proboszcz parafii św. Jana Pawła II.

Równocześnie, za Drogą Krzyżową ulicami miasta, wyruszyła grupa osób, które idą w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej. Jest to specyficzna forma modlitwy odbywająca się nocą. Trasa przebiega drogami okolic Pułtuska i lasów Puszczy Białej. Pokonując trasę około 42 km niosą swoje Krzyże, idą w modlitewnej ciszy, indywidualnie lub w małych grupach w skupieniu rozważają stacje Drogi Krzyżowej. Idą, bo szukają nadziei... zgodnie ze słowami z Księgi Psalmów (Ps 121).

Na pułtuską Ekstremalną Drogę Krzyżową zapisało się ponad 70 osób. Koordynatorem w organizacji EDK w naszym mieście jest Mikołaj Grzybowski.

Początkowe 6 kilometrów przebiega ulicą Baltazara i wałami okalającymi Narew, następnie wracamy do miasta i kierujemy się na Popławy. Stamtąd drogą leśną trasa biegnie do miejscowości Psary Nowiny. Następnie błotnisty odcinek prowadzący do Zambsk Kościelnych. Następnie trasa biegnie wzdłuż Narwi, aby stopniowo wchodzić w drogę leśną, która przez Szygówek i Ponikiew prowadzi na wał na Popławach i kładkę dla pieszych do Bazyliki Pułtuskiej.

„Niech św. Mateusz wspiera Cię podczas tej drogi i prowadzi ku Chrystusowi, byś włączając się w Jego cierpienie kroczył pewną drogą do zbawienia wiecznego”. (cyt. z przewodnika pułtuskiej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej).

Opr. na podstawie informacji ze strony Ekstremalna Droga Krzyżowa - Pułtusk - profil Facebook oraz parafii Św. Mateusza w Pułtusku

Tagi: #droga krzyżowa #Ekstremalna Droga Krzyżowa #kosciół #wiara

REKLAMA

Zobacz także

Komentarze

Dodaj komentarz jako pierwszy