REKLAMA

Data publikacji: 13 kwi 2023

[FOTO] DZIEŃ SAPERA: obchody w Pułtusku

[FOTO] DZIEŃ SAPERA: obchody w Pułtusku

13 kwietnia br. przy moście arkadowym Domu Polonii, pod tablicą upamiętniającą saperów poległych przy rozminowaniu terenów północnego Mazowsza i Pułtuska uczczono pamięć żołnierzy 1. Batalionu Saperów poległych w latach 1945-1948.

16 kwietnia obchodzone jest Święto Wojsk Inżynieryjnych. Z tej okazji, w dniu dzisiejszym odbyły się w Pułtusku uroczystości z okazji Dnia Sapera. Święto jest okazją przypomnienia dokonań saperów na wojennych frontach, wspomnieniem tych, co polegli za Ojczyznę ale jest także okazją do przypomnienia o działalności Wojsk Inżynieryjnych w czasie pokoju.

Na placu, przy tablicy upamiętniającej żołnierzy 1. Batalionu Saperów zgromadzili się przedstawiciele Koła nr 24 Stowarzyszenia Saperów Polskich im. 1. Batalionu Saperów, władz samorządowych, instytucji kultury, oświaty oraz lokalna społeczność. Wartę honorową przy tablicy pamiątkowej wystawiła Pułtuska Grupa Rekonstrukcji Historycznej 13 Pułku Piechoty wraz z przedstawicielami I Liceum Ogólnokształcące CNB im. 13 Pułku Piechoty.

Zwieńczeniem uroczystości było złożenie kwiatów oraz zapalenie znicza pamięci.

Organizatorami uroczystości przy tablicy pamiątkowej byli: Samorządy: Powiatu Pułtuskiego i Gminy Pułtusk, Dom Polonii w Pułtusku oraz Koło nr 24 Stowarzyszenia Saperów Polskich im. 1 Batalionu Saperów w Pułtusku.

Przed uroczystością, o godz. 14:00 w Centrum Dziedzictwa Kulturowego odbył się wernisaż wystawy pt. “80-lecie utworzenia 1 Batalionu Saperów” poświęconej jednostce Wojska Polskiego stacjonującej w Pułtusku w latach 1976-2001. Wystawę można zwiedzać bezpłatnie do 30 czerwca w Muzeum Regionalnym w Pułtusku, przy ul. Rynek 36.

Wojska inżynieryjne to nie tylko saperzy, ale także pododdziały budowy dróg i mostów, wydobywania i oczyszczania wody, minerzy, pontonierzy i szereg innych specjalności wojskowych wyposażonych w nowoczesny sprzęt pomocny nie tylko na polu walki, ale także w czasie pokoju. Żołnierze niosą pomoc potrzebującym w trakcie klęsk żywiołowych: powodzi, pożarów, remontują drogi, mosty.

Tagi: #Dzień Sapera #Historia

REKLAMA

Zobacz także

Komentarze

Dodaj komentarz jako pierwszy