REKLAMA

Data publikacji: 22 gru 2023

DZIEŃ FLAGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ. MINIPRZEWODNIK: "BIAŁO-CZERWONA"

DZIEŃ FLAGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ. MINIPRZEWODNIK: "BIAŁO-CZERWONA"

Flaga Polski jest z nami we wszystkich ważnych chwilach. Podczas wydarzeń podniosłych i uroczystych, ale także w dni żałoby po stracie wybitnych i odważnych Polaków, w momentach wzruszeń i radości. Dziś 2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Każdy z nas może uczcić Biało-Czerwoną poprzez jej wywieszenie np. w oknie lub na balkonie swojego mieszkania czy przed domem. Zachęcamy również do zapoznania się z przygotowanym przez MSWiA miniprzewodnikiem „Biało-Czerwona”.

MSWiA przygotowało specjalny miniprzewodnik „Biało-Czerwona”, który zawiera zasady prezentowania flagi zgodnie z tradycją i honorem. Warto poznać te zasady.

Publikacja wskazuje między innymi różnice między flagą a barwami narodowymi. Flaga Rzeczypospolitej Polskiej składa się z dwóch poziomych pasów równej szerokości, białego  u  góry i czerwonego u dołu, w proporcjach 5:8. Powszechny zwyczaj umieszczania napisów i rysunków przez kibiców obserwujących zawody sportowe jest dopuszczalny wyłącznie na barwach narodowych. Te ostatnie nie mają określonych proporcji.

Istnieje wiele form eksponowania barw narodowych np. poprzez noszenie ich w postaci biało-czerwonej kokardy narodowej w klapie płaszcza, marynarki lub żakietu.

Miniprzewodnik MSWiA przypomina, że na terenie RP flaga państwowa ma zawsze pierwszeństwo przed innymi flagami.

Te oraz inne ciekawe informacje związane z polskimi barwami narodowymi znajdują się w miniprzewodniku, który jest dostępny do pobrania.

Kliknij pobierz miniprzewodnik

Biuro Programu Zostań Żołnierzem przypomina również o ważnych zasadach:
Pamiętaj jak będziesz wieszał flagę - musi być czysta i mieć czytelne barwy, nie może być pomięta lub postrzępiona, nie wolno umieszczać na niej napisów ani rysunków a powieszona nie może dotykać podłogi, ziemi lub wody.

https://twitter.com/ZolnierzRP/status/1256500171665375233?s=20

Dzień Flagi RP został wprowadzony na mocy nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej, uchwalonej przez Sejm 20 lutego 2004 r.

Źródło: MSWiA / Policja Mazowiecka / Twitter

Tagi: #2 maja #biło-czerwona #dzień falgi #flaga Polski #majówka #MSWiA #Polska #twitter

REKLAMA

Zobacz także

Komentarze

Dodaj komentarz jako pierwszy