Data publikacji: 17 lut 2025
Dlaczego drzewa nad kanałkiem zostały wycięte? Urząd Miejski w Pułtusku wyjaśnia - oficjalny komunikat

W minionym tygodniu zostały wycięte drzewa, które rosły na skarpie wzdłuż kanału A w Pułtusku, przy ujściu do rzeki Narew. Zaniepokojeni wycinką drzew mieszkańcy nie szczędzili negatywnych opinii na portalu społecznościowym. "Wycinka została przeprowadzona zgodnie z ostateczną decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków" - wyjaśnia Urząd Miejski w Pułtusku. W oficjalnym komunikacie poinformowano szczegółowo o przyczynach wycinki.
Dzisiaj na oficjalnej stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Pułtusku opublikowano informację dotyczącą prowadzonych w minionym tygodniu prac polegających na usunięciu drzew wzdłuż kanału A w Pułtusku, przy ujściu do rzeki Narew. Wynika z niego, że usunięte drzewa - robinie akacjowe, topole oraz klony jesionolistne mogły stwarzać zagrożenie dla użytkowników pobliskiej ścieżki spacerowej. Ich stan pogarszały widoczne zmurszenia oraz liczne odrosty przykorzeniowe.
DOKŁADNIE SYTUACJĘ WYJAŚNIONO W KOMUNIKACIE
W ubiegłym tygodniu zakończyły się prace polegające na usunięciu drzew na lewobrzeżnej skarpie Kanału A, przy ujściu do rzeki Narew. Działania te były związane z planowaną na rok bieżący realizacją projektu pn. „Modernizacja kanałów A, B i C wraz z infrastrukturą – część A”.
Każdy właściciel lub użytkownik terenu ma obowiązek jego właściwego utrzymania, szczególnie gdy pojawia się ryzyko dla bezpieczeństwa mieszkańców. Wycinka została przeprowadzona zgodnie z ostateczną decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który po oględzinach stwierdził, że:
- Drzewa rosły na skarpach kanału, co wpływało na ich stabilność.
- W ich koronach widoczny był posusz, a na pniach ubytki i pęknięcia.
- Istniało ryzyko, że mogą stanowić zagrożenie dla osób korzystających z pobliskiej ścieżki spacerowej.
Usunięte drzewa – robinie akacjowe, topole oraz klony jesionolistne – to gatunki charakteryzujące się szybkim wzrostem, ale także krótką żywotnością i kruchą strukturą drewna. Ich stan pogarszały widoczne zmurszenia oraz liczne odrosty przykorzeniowe, co zostało udokumentowane także na zdjęciach i filmach udostępnianych przez mieszkańców.
W ostatnich latach posadziliśmy 100 wierzb wokół kanałów, a w ramach planowanej modernizacji zaplanowano nasadzenie 90 drzew rodzimych gatunków na obszarze Kanału A. Te działania nie tylko poprawiają estetykę i bioróżnorodność, ale także mają na celu ochronę środowiska naturalnego i wspierają jego regenerację.
Dziękujemy mieszkańcom za zainteresowanie i zapewniamy, że wszystkie działania mają na celu poprawę bezpieczeństwa oraz zachowanie zieleni w sposób zrównoważony. (Informacja Wydziału Inwestycji UM w Pułtusku)
STAN DRZEW ZOBRAZOWANO NA FOTOGRAFIACH KTÓRE PUBLIKUJEMY PONIŻEJ
Infografika na podstawie foto UM Pułtusk
Bądź na bieżąco, obserwuj nas na

Zobacz także
![XVII Pułtuska Gala Sportu. Laureaci [FOTO]](/site/assets/files/45971/bieg_tropem_wilczym-883.jpg)
14 mar 2025
XVII Pułtuska Gala Sportu. Laureaci [FOTO]
Komentarze
Dodaj komentarz jako pierwszy