REKLAMA

Data publikacji: 17 lut 2025

Dlaczego drzewa nad kanałkiem zostały wycięte? Urząd Miejski w Pułtusku wyjaśnia - oficjalny komunikat

Dlaczego drzewa nad kanałkiem zostały wycięte? Urząd Miejski w Pułtusku wyjaśnia - oficjalny komunikat

W minionym tygodniu zostały wycięte drzewa, które rosły na skarpie wzdłuż kanału A w Pułtusku, przy ujściu do rzeki Narew. Zaniepokojeni wycinką drzew mieszkańcy nie szczędzili negatywnych opinii na portalu społecznościowym. "Wycinka została przeprowadzona zgodnie z ostateczną decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków" - wyjaśnia Urząd Miejski w Pułtusku. W oficjalnym komunikacie poinformowano szczegółowo o przyczynach wycinki.

Dzisiaj na oficjalnej stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Pułtusku opublikowano informację dotyczącą prowadzonych w minionym tygodniu prac polegających na usunięciu drzew wzdłuż kanału A w Pułtusku, przy ujściu do rzeki Narew. Wynika z niego, że usunięte drzewa - robinie akacjowe, topole oraz klony jesionolistne mogły stwarzać zagrożenie dla użytkowników pobliskiej ścieżki spacerowej. Ich stan pogarszały widoczne zmurszenia oraz liczne odrosty przykorzeniowe. 

DOKŁADNIE SYTUACJĘ WYJAŚNIONO W KOMUNIKACIE 

W ubiegłym tygodniu zakończyły się prace polegające na usunięciu drzew na lewobrzeżnej skarpie Kanału A, przy ujściu do rzeki Narew. Działania te były związane z planowaną na rok bieżący realizacją projektu pn. „Modernizacja kanałów A, B i C wraz z infrastrukturą – część A”.

Każdy właściciel lub użytkownik terenu ma obowiązek jego właściwego utrzymania, szczególnie gdy pojawia się ryzyko dla bezpieczeństwa mieszkańców. Wycinka została przeprowadzona zgodnie z ostateczną decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który po oględzinach stwierdził, że:

  • Drzewa rosły na skarpach kanału, co wpływało na ich stabilność.
  • W ich koronach widoczny był posusz, a na pniach ubytki i pęknięcia.
  • Istniało ryzyko, że mogą stanowić zagrożenie dla osób korzystających z pobliskiej ścieżki spacerowej.

Usunięte drzewa – robinie akacjowe, topole oraz klony jesionolistne – to gatunki charakteryzujące się szybkim wzrostem, ale także krótką żywotnością i kruchą strukturą drewna. Ich stan pogarszały widoczne zmurszenia oraz liczne odrosty przykorzeniowe, co zostało udokumentowane także na zdjęciach i filmach udostępnianych przez mieszkańców.

W ostatnich latach posadziliśmy 100 wierzb wokół kanałów, a w ramach planowanej modernizacji zaplanowano nasadzenie 90 drzew rodzimych gatunków na obszarze Kanału A. Te działania nie tylko poprawiają estetykę i bioróżnorodność, ale także mają na celu ochronę środowiska naturalnego i wspierają jego regenerację.

Dziękujemy mieszkańcom za zainteresowanie i zapewniamy, że wszystkie działania mają na celu poprawę bezpieczeństwa oraz zachowanie zieleni w sposób zrównoważony. (Informacja Wydziału Inwestycji UM w Pułtusku)

STAN DRZEW ZOBRAZOWANO NA FOTOGRAFIACH KTÓRE PUBLIKUJEMY PONIŻEJ

Foto UM Pułtusk

REKLAMA

Infografika na podstawie foto UM Pułtusk

Bądź na bieżąco, obserwuj nas na
Google News

REKLAMA

Zobacz także

Komentarze

Dodaj komentarz jako pierwszy

Udostepnij

Dlaczego drzewa nad kanałkiem zostały wycięte? Urząd Miejski w Pułtusku wyjaśnia - oficjalny komunikat

Dlaczego drzewa nad kanałkiem zostały wycięte? Urząd Miejski w Pułtusku wyjaśnia - oficjalny komunikat