REKLAMA

Data publikacji: 30 lip 2024

Damian Świderski o kulisach powstawania klipu "'Godzina 'W', sierpień 1944'” [WYWIAD]

Damian Świderski o kulisach powstawania klipu "'Godzina 'W', sierpień 1944'” [WYWIAD]

Połączył swoje pasje rozwijane od lat z chęcią działania. Tak powstał utwór, który zaskoczył mieszkańców regionu i organizatorów pułtuskich Społecznych Obchodów 80. Rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego. „Godzina „W”, sierpień 1944” - to tytuł oficjalnego klipu tegorocznych obchodów w Bramie Kościuszki 39, którego autorem jest pułtuszczanin Damian Świderski a powstał, „w związku ze zbliżającą się rocznicą Powstania Warszawskiego, w hołdzie dla tych historycznych wydarzeń”.

„Godzina „W”, sierpień 1944” - o kulisach powstawania klipu, który chwyta za serce każdego patriotę i odwołuje się też do miejsca w Pułtusku, nierozerwalnie związanego z pamięcią o Powstaniu – Dzieci z Bramy Kościuszki 39 rozmawiamy z autorem – Panem Damianem Świderskim.

 

 

REKLAMA

 

Pułtusk News: Wsłuchaliśmy się w utwór, w słowa, muzykę. Widzieliśmy też teledysk. Nasuwa się pierwsza myśl, że trzeba być prawdziwym pasjonatem ale też czuć wewnętrzną potrzebę wyjścia do ludzi z tak konkretnym przekazem. Co było impulsem do działania?

Damian Świderski: Od wielu lat pasjonuję się historią Polski, ze szczególnym uwzględnieniem okresu II wojny światowej. Powstanie Warszawskie zawsze było dla mnie symbolem niezłomności i ogromnego poświęcenia. Gdy dowiedziałem się z portalu Pułtusk News o obchodach 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, uznałem, że to doskonała okazja, by w sposób wyjątkowy uczcić pamięć bohaterów. Inicjatywa Społeczna „Dzieci z BRAMY Kościuszki 39” organizująca to wydarzenie, zainspirowała mnie do podjęcia działań.

P.N.: Zamiłowanie do historii i patriotyzm są tu kluczowe, jednak trzeba też mieć wiedzę i umiejętności z innych dziedzin: tekst, muzyka, obraz...?

D.Ś.: Od wielu lat interesuję się cyfrową transformacją oraz zastosowaniem sztucznej inteligencji w codziennym życiu. Obecnie zgłębiam tajniki generowania muzyki przy jej pomocy. Stworzenie utworu upamiętniającego 80. rocznicę Powstania Warszawskiego jest idealnym połączeniem moich pasji: historii i technologii.

P.N.: Sztuczna inteligencja? Może Pan zdradzić więcej szczegółów?

D.Ś.: Do stworzenia tekstu utworu wykorzystałem dwa modele sztucznej inteligencji, ponieważ jeden z najpopularniejszych nie radził sobie dobrze z rymami. Po przekazaniu informacji, które chciałem zawrzeć, wybrałem najciekawszą z trzech zaproponowanych wersji. Następnie przystąpiłem do tworzenia muzyki, również wykorzystując AI.

P.N.: Ten gatunek muzyczny wybrała sztuczna inteligencja?

D.Ś.: Rozważałem różne gatunki muzyczne, od soft rocku po muzykę klasyczną. Ostatecznie zdecydowałem się na hip-hop, który dzięki swojej popularności wśród młodego pokolenia oraz wymagający dobrej dykcji oraz formie, pozwala na jasne i wyraźne przekazanie treści.

P.N.: Zgodzę się z tym tokiem myślenia. Ostatecznie przekaz jest bardzo czytelny i przemyślana forma. Mamy słowa, rytm... Czas na obraz, który będzie dopełnieniem całości. Czy to też obrazy dobrane przy pomocy AI?

D.Ś.: Teledysk do utworu stworzyłem samodzielnie. Symboliczny ogień otwierający teledysk, nawiązuje do zniszczeń, jakich Warszawa doznała podczas wojny oraz płonących barykad, które stały się symbolem oporu warszawiaków. Aby wzmocnić przekaz, wykorzystałem urywki z filmu „World War 2 in HD Colour”, ilustrujące Warszawę w czasie Powstania Warszawskiego.

P.N. Dzięki Pana pasjom, które zapewne wymagały wiele pracy, dzisiaj możemy klipem „Godzina „W”, sierpień 1944” oddać hołd bohaterom walk za wolną Warszawę i Nasz Kraj. Gdy ktoś zapyta: czym jest współczesny patriotyzm? Jedną z odpowiedzi na pewno będzie ten utwór i przekaz jaki ze sobą niesie.

D.Ś. Mam wiele pasji. Utwór powstał w związku ze zbliżającą się 80-tą rocznicą Powstania Warszawskiego w hołdzie dla tych historycznych wydarzeń. Jednocześnie pragnę zwrócić uwagę na miejsce w Pułtusku, które jest nierozerwalnie związane z pamięcią o Powstaniu – Dzieci z BRAMY Kościuszki 39. To właśnie tu historia wciąż żyje, przypominając nam o heroizmie i poświęceniu. Zapraszam do słuchania i refleksji nad tymi ważnymi chwilami naszej historii. Pamięć to nasze dziedzictwo, które musimy pielęgnować i przekazywać dalej.

P.N: Słowa prawdziwego miłośnika historii i patrioty. Dziękuję za rozmowę i życzę kolejnych  ciekawych projektów oraz satysfakcji z ich realizacji.

D.Ś. Dziękuję.

 

 

 

Damian Świderski jest Absolwentem Akademii Leona Koźmińskiego kierunku MBA Digital Transformation i Coaching profesjonalny, trenerem, inżynierem, i pasjonatem nowych technologii.

 

PROGRAM SPOŁECZNYCH OBCHODÓW W BRAMIE KOŚCIUSZKI 39

Tagi: #Sztuczna inteligencja #nowe technologie #Historia #80 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego #Muzyka #rap

REKLAMA

Zobacz także

Komentarze

Dodaj komentarz jako pierwszy

Udostepnij

Damian Świderski o kulisach powstawania klipu "'Godzina 'W', sierpień 1944'” [WYWIAD]

Damian Świderski o kulisach powstawania klipu "'Godzina 'W', sierpień 1944'” [WYWIAD]