REKLAMA

Data publikacji: 22 gru 2023

CZY ZABRAKNIE POPULARNYCH LEKÓW?

Aspiryna, Polopiryna, Fervex, Gripex, Upsarin C, Etopiryna, Olfen, Voltaren, Ibufen dla dzieci, Ibum, Ibuprofen, Nurofen, Acatar, Modafen i wiele innych popularnych leków i specyfików może zabraknąć. Jeszcze dostępne, ale deficytowe towary to produkty przeciwgorączkowe, przeciwbólowe, przeciwzapalne. Lista środków zagrożonych dostępnością na terenie Polski powiększa się.

Zwiększa się liczba środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie z komunikatem Ministra Zdrowia dodano kolejne produkty lecznicze, stosowane prewencyjnie w stanach tzw. „grypowych”, czyli produkty przeciwgorączkowe, przeciwbólowe, przeciwzapalne. Na liście są również środki do dezynfekcji zarejestrowane jako produkty lecznicze. Zagrożone dostępnością są również produkty lecznicze oraz wyroby medyczne z kategorii: czepki medyczne, fartuchy chirurgiczne, fartuchy włókninowe, maski chirurgiczne, maski do podawania tlenu, medyczne ochraniacze na obuwie, odzież operacyjna, rękawice chirurgiczne, rękawice zabiegowe, termometry elektroniczne. Lista zawiera aktualnie 1587 produktów.

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, komunikat dot. listy produktów ma charakter prewencyjny, co oznacza, że są to środki zagrożone dostępnością a nie niedostępne na chwilę obecną.

Ministerstwo w swoim komunikacie, jaki towarzyszył pojawieniu się obwieszczenia przyznało, że drastyczne poszerzenie wykazu jest związane z pojawieniem się na terytorium Polski koronawirusa.

Komunikat Ministra Zdrowia w sprawie obwieszczenia Ministra Zdrowia z dnia 10 marca 2020 r. w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. Urz. Min. Zdr. poz. 18) w pełnej wersji przeczytasz tutaj KLIKNIJ

Tagi: #koronawisrus #lista leków deficytowych #Polska

REKLAMA

Zobacz także

Komentarze

Dodaj komentarz jako pierwszy