REKLAMA

Data publikacji: 2 cze 2020

CZARNO NA BIAŁYM - BOCIAN CZARNY /FILM/

CZARNO NA BIAŁYM - BOCIAN CZARNY /FILM/

Należą do o wiele rzadziej spotykanych, niż popularny bocian biały. Jednak fotopułapka Krzysztofa Rylskiego przyciąga unikatowe okazy. Tym razem w kadrze fotopułapki obserwujemy bociana czarnego. Film opublikowało Nadleśnictwo Pułtusk na swoim profilu Facebook.

Bocian czarny Ciconia nigra jest gatunkiem znacznie rzadszym i dla odmiany żyjącym w lasach. Cytując za portalem Lasów Państwowych, na budowę gniazda wybiera miejsca niedostępne, ze starymi drzewami o rozłożystych koronach w sąsiedztwie terenów podmokłych i płytkich zbiorników wodnych. Szacuje się, że w naszym kraju żyje 1400-1600 par bociana czarnego, a największe ich zagęszczenie stwierdzono na wschodzie kraju, tj. 8-10 par/100 km2.

Video niedostępne.

Bocian czarny jest nieznacznie mniejszy od bociana białego. Długość ciała wynosi 90-105 cm, rozpiętość skrzydeł sięga od 145 do 155 cm, a nawet do 200 cm. Masa bociana czarnego wynosi ok. 3 kg. Bocian biały ma czarne lotki, które kontrastują z resztą białego upierzenia, podczas gdy bocian czarny ma biały brzuch, pierś i pokrywy podogonowe a pozostałe upierzenie jest brunatno-czarne z zielonkawym metalicznym połyskiem. W przeciwieństwie do bociana białego, czarne klekoczą bardzo rzadko, prowadzą skryty tryb życia i za wszelką cenę unikają kontaktu z ludźmi.

Bocian czarny szuka pożywienia brodząc po płytkiej wodzie (ryby stanowią 60-80% ogólnej biomasy ofiar, a płazy 20-30%), rzadko chodzi po wilgotnych łąkach czy pastwiskach. W przeciwieństwie do bocianów białych przed odlotem nie gromadzą się na sejmikach, a na zimowiska wędrują w niewielkich grupkach.

W Polsce obydwa gatunki bocianów podlegają ochronie ścisłej. Dla podtrzymania i zachowania gatunków najważniejsze jest utrzymanie i odtwarzanie terenów stanowiących atrakcyjne żerowiska i siedliska bytowania. Dodatkowo stanowiska lęgowe bociana czarnego podlegają ochronie strefowej - wokół gniazd tworzy się strefy ochrony całorocznej w promieniu do 200 m i strefy ochrony okresowej od 15 marca do końca sierpnia w promieniu do 500 m.

Fotopułapka Nadleśnictwo Pułtusk Krzysztof Rylski/tekst opr na podstawie www.lasy.gov

Tagi: #bocian #BOCIAN CZARNY #FACEBOOK #fotopułapka #Las #lsy państwowe #nadleśnictwo pułtusk #pod ochroną

REKLAMA

Zobacz także

Komentarze

Dodaj komentarz jako pierwszy