REKLAMA

Data publikacji: 7 cze 2020

BURZE Z GRADEM - OSTRZEŻENIE NA DZIŚ

BURZE Z GRADEM - OSTRZEŻENIE NA DZIŚ

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami z gradem na terenie Mazowsza. Prognoza wystąpienia zjawiska w dniu dzisiejszym (7 czerwca) od godz. 13:00 do północy.

Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywami wiatru do 65 km/h. Miejscami możliwy grad. Należy zachować szczególną ostrożność przebywając na otwartym terenie, w lasach i górach.

Na terenie powiatu pułtuskiego przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Zalecana ostrożność, śledzenie komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Burze to wyładowania elektryczne, którym towarzyszą intensywne opady deszczu lub deszczu i gradu oraz silny wiatr. Najczęściej występują w lecie. Mogą powodować uszkodzenia infrastruktury, np. linii kolejowych, energetycznych czy telekomunikacyjnych. Uderzenia piorunów mogą być przyczyną porażeń prądem elektrycznym i pożarów.

WARTO WIEDZIEĆ:

Zamknij zewnętrzne drzwi, okna, okiennice, rolety i żaluzje. To pomoże zabezpieczyć wnętrze przed wiatrem, deszczem i latającymi drobnymi przedmiotami.

Jeśli wyjście na zewnątrz nie jest ryzykowne, wnieś do budynku wszystkie meble ogrodowe i inne przedmioty, które wiatr mógłby przemieścić. Mogą one stać się niebezpieczne.

Upewnij się, że masz latarkę i dodatkowe baterie. Burze mogą powodować przerwy w dostawie prądu.

Jeśli w pobliżu zobaczysz błyskawice, w miarę możliwości schroń się w wytrzymałym budynku. Dopóki burza nie ustanie, najbezpieczniej jest pozostać wewnątrz.

Gdy zacznie grzmieć, unikaj otwartej przestrzeni, wysokich drzew i zbiorników wodnych. W takich miejscach pioruny uderzają częściej. Jeśli jesteś na zewnątrz i nie możesz schronić się w budynku, kucnij nisko nad ziemią, ale nie siadaj ani nie kładź się. Prąd z piorunów może płynąć podłożem, dlatego kucnięcie to najbezpieczniejsza pozycja. Jeśli w pobliżu zobaczysz błyskawice, pozostań w samochodzie. Będzie w nim bezpieczniej niż na zewnątrz. Odłącz urządzenia elektryczne od prądu i używaj tylko telefonu komórkowego lub bezprzewodowego, który nie jest podłączony do gniazdka. Skoki napięcia wywołane przez pioruny mogą poważnie uszkodzić sprzęt elektroniczny i spowodować obrażenia.

Opr. na podstawie IMGW.

Tagi: #burza w Pultusku #burze #burze z gradem na mazowszu #grad #ostrzeżenie meteorologiczne #pogoda na dziś #uwaga burza

REKLAMA

Zobacz także

Komentarze

Dodaj komentarz jako pierwszy