REKLAMA

Data publikacji: 3 paź 2023

BUDOWA OBWODNICY PUŁTUSKA. Widać prace na terenie budowy

BUDOWA OBWODNICY PUŁTUSKA. Widać prace na terenie budowy

Zgodnie z zapowiedziami po tym, jak 25 września br. Wojewoda Mazowiecki zezwolił na realizację inwestycji drogowej, w tym zatwierdził projekt budowlany, oznaczony jako załącznik nr 1 do decyzji, widać ruch na terenie budowy pułtuskiej obwodnicy.

Pułtusk jest pięknym miastem o mocnym akcencie historycznym. Nie ma się zatem co dziwić, że rząd postanowił zainwestować w nie 442 mln zł. A właściwie to nie tyle w nie, co w jego okolice. Bo powstanie obwodnica Pułtuska. Trasa otrzymała właśnie ZRID.

CYTAT z moto.infor.pl art. Kuby Brzezińskiego z 26 września 2023

Obwodnica Pułtuska powstaje w ramach Rządowego Programu budowy 100 obwodnic.

Projektowana obwodnica Pułtuska jest całkowicie zlokalizowana w województwie mazowieckim, powiecie pułtuskim w obrębie gminy wiejskiej Pokrzywnica i gminy miejsko-wiejskiej Pułtusk. Początek obwodnicy zlokalizowano na istniejącej drodze krajowej nr 61 w km ok. 52+700 w miejscowości Łubienica Superunki położonej na południe od Pułtuska, następnie ominie miasto od strony zachodniej i włączy się do istniejącej drogi krajowej nr 61 w km ok. 69+170, w miejscowości Lipa położonej na północ od miasta.

Obiekty inżynierskie    

4 mosty zintegrowane z przejściami dla zwierząt dużych,
2 wiadukty w ciągu obwodnicy,
8 wiaduktów drogowych,
1 przejście dla zwierząt średnich zintegrowane z ciekiem,
1 kładka pieszo-rowerowa nad obwodnicą,
6 przepustów dla płazów,
budowa przepustów pod obwodnicą, łącznicami i innymi drogami.

Więcej na ten temat przeczytasz również w artykule moto.infor.pl - kliknij

Podobnie jak w przypadku większości obwodnic, jakie mają powstać w ramach programu 100 obwodnic, również ta znajdująca się w Pułtusku ma spełnić określone zadanie. Wśród nich można wskazać:

  • wyprowadzenie ruchu tranzytowego poza teren miasta – obecnie odbywa się on drogami krajowymi o numerach 61 oraz 57. Zmniejszenie ruchu tranzytowego na terenie Pułtuska wpłynie korzystnie na ruch w mieście, a co za tym idzie – sprawi, że przejazd lokalny będzie odbywał się zdecydowanie szybciej;
  • zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców miasta – jest ono bezpośrednio powiązane ze zmniejszeniem ruchu tranzytowego w mieście. Dzięki ograniczeniu ilości pojazdów przejeżdżających na co dzień przez teren Pułtuska, zarówno odsetek wypadków komunikacyjnych, jak również tych z udziałem pieszych, ma szansę realnie zmaleć;
  • poprawa jakości przejazdów dalekobieżnych – wśród zalet, jakie można wskazać w ramach budowy obwodnicy, jest również zdecydowanie wyższy komfort, a także bezpieczeństwo dla przejazdów dalekobieżnych. Możliwość ominięcia Pułtuska sprawia, że trasa jest zdecydowanie szybsza, a dodatkowo – ryzyko wypadku na trasie obwodnicy jest dużo mniejsze niż w przypadku przejazdu przez miasto;
  • poprawa stanu powietrza w mieście – dzięki ograniczeniu ruchu na terenie miasta, a także poprawie przepustowości komunikacji miejskiej – możliwe jest zachowanie wymogów ochrony środowiska. Dodatkowo, lepsza jakość powietrza, szczególnie w okresie zimowym, wpłynie korzystnie na zdrowie i komfort życia mieszkańców.

Opr. na podstawie www.gov.pl/ GDDKiA / moto.infor.pl /100 obwodnic.pl

Tagi: #budowa dróg #budowa obwodnicy Pułtuska #inwestycje #transport

REKLAMA

Zobacz także

Komentarze

Dodaj komentarz jako pierwszy