REKLAMA

Data publikacji: 27 wrz 2023

„Bohaterki. Kobiety powstania styczniowego” - wystawa i piknik historyczny

„Bohaterki. Kobiety powstania styczniowego” - wystawa i piknik historyczny

23 września 2023 r. w Muzeum Regionalnym w Pułtusku odbył się wernisaż wystawy pt. „Bohaterki. Kobiety powstania styczniowego”. W ramach wydarzenia na rynku odbywał się również piknik historyczny. Przechodnie mogli podziwiać stroje i przedmioty użytku codziennego z epoki, a także wziąć udział w wielu ciekawych warsztatach.

Można było obejrzeć stoiska z biżuterią patriotyczną, stoiska modystki, hafciarki, tkaczki i prządki, stoiska wiejskiej zielarki, kawiarki, praczki ręcznej i kucharki serwującej tradycyjne jadło. Podczas pikniku odbył się także pokaz mody. Najmłodsi miłośnicy historii mogli wziąć udział w grze miejskiej. Nie zabrakło również tradycyjnego poloneza.

W kamienicy przy ul. Rynek 36 odbył się wernisaż wystawy, który otworzyli Andrzej Popowicz dyrektor Muzeum Regionalnego w Pułtusku oraz Paulina Biernacka kurator wystawy i adiunkt w pułtuskim muzeum. O roli kobiet w powstaniu styczniowym opowiedział dr hab. Radosław Lolo, konsultant merytoryczny wystawy.

W ramach porjektu powstała animacja, w której wiele miejsca poświęcono opisom wydarzeń z naszego miasta.

W filmie wykorzystano zbiory:

Muzeum Narodowego w Warszawie; Muzeum Narodowego w Krakowie; Muzeum Niepodległości w Warszawie; Muzeum Warszawy; Muzeum Mazowieckiego w Płocku; Muzeum Regionalnego w Pułtusku; Biblioteki Narodowej; Biblioteki Jagiellońskiej; Narodowego Archiwum Cyfrowego;

Artura Rogalskiego; Wikimedia Commons.

Scenariusz: Paulina Biernacka,

Grafika i animacja: Daniel Mikulik

Lektorzy: Katarzyna Godlewska i Paweł Pabisiak

Produkcja: Muzeum Regionalne w Pułtusku © 2023

Wystawę można zwiedzać do 31 grudnia 2023 r. w Muzeum Regionalnym w Pułtusku, Kamienica przy ul. Rynek 36.

Projekt „Kobiety powstania styczniowego dofinansowano ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego.

Źródło i fot. Muzeum Regionalne w Pułtusku

Tagi: #Historia #Muzeum Regionalne #Pułtusk

REKLAMA

Zobacz także

Komentarze

Dodaj komentarz jako pierwszy