REKLAMA

Data publikacji: 4 mar 2023

ADMIRALSKI KONCERT NA XV-LECIE ORKIESTRY. 103. Rocznica Zaślubin Polski z Morzem

ADMIRALSKI KONCERT NA XV-LECIE ORKIESTRY.  103. Rocznica Zaślubin Polski z Morzem

W sali Maneż Domu Polonii w Pułtusku swój jubileusz XV-lecia działalności świętowała Orkiestra Reprezentacyjna Ligi Morskiej i Rzecznej. Z tej okazji odbył się Admiralski Koncert, który jest wyrazem szacunku dla dowódców floty.

Dyrektor Domu Polonii w Pułtusku, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” oraz Prezes Okręgu Mazowieckiego Ligi Morskiej i Rzecznej zaprosili 4 marca na uroczyste obchody 103. Rocznicy Zaślubin Polski z Morzem. Było to okazją do zapoznania zgromadzonych z historią Ligi Morskiej i Rzecznej oraz przypomnienia wydarzeń z 1920 r., kiedy to 10 lutego, gen. Józef Haller wraz z delegacją rządową oraz nową administracją województwa pomorskiego przybył do Pucka, gdzie dokonał uroczystego aktu zaślubin Polski z morzem.

Uroczystości rozpoczęła się od odegrania przez orkiestrę LMiR "Hymnu do Bałtyku". Była też okazją do uhonorowania medalami zasłużonych dla Ligi Morskiej i Rzecznej za zaangażowanie i wieloletni wkład pracy w rozwój organizacji oraz wręczenia odznaczeń zasłużonym w działalności na rzecz LMiR. Wśród nich nie zabrakło pułtuszczan.

Po części oficjalnej zgromadzeni goście mogli wysłuchać imponującego koncertu w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Ligi Morskiej i Rzecznej.

Założycielem Orkiestry oraz Dyrektorem Generalnym i jednym z dyrygentów jest kmdr dr Józef Kowalewski. Wszyscy z orkiestrze grają w czynie społecznym. Muzycy są m.in.: z Wyszkowa, Jońca, Pułtuska, Marek, Ciechanowa, Warszawy oraz z Florydy.

Orkiestra powstała w 2008 roku w Wyszkowie i tu ma swoją siedzibę a próby niejednokrotnie ma również na pułtuskim Zamku. W orkiestrze gra kilku pułtuszczan a jednym z kapelmistrzów jest st. bsm. Jacek Gerek. Zespół zapewnia oprawę muzyczną wszystkich najważniejszych wydarzeń Ligi Morskiej i Rzecznej m.in. Rocznic Zaślubin z Morzem, Zlotów Jungów LMiR, Zjazdów Krajowych, Operacji Nautycznych FLIS WIŚLANY i innych. Orkiestra ma w swoim repertuarze 300 utworów o różnym repertuarze. Za swoje dokonana orkiestra została wyróżniona m.in: nagrodą im. Witolda Hulewicza w 2012 r., Krzyżem PRO MARI NOSTRO w 2015 r., Srebrnym Krzyżem Gryfa Zachodniopomorskiego w 2018 r., Nagrodą Starosty Powiatu Wyszkowskiego w 2019 r.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia

REKLAMA

Zobacz także

Komentarze

Dodaj komentarz jako pierwszy