REKLAMA

Data publikacji: 11 mar 2023

80-LATEK STRACIŁ OSZCZĘDNOŚCI. ZOSTAŁ OSZUKANY "NA ZDALNY PULPIT"

80-LATEK STRACIŁ OSZCZĘDNOŚCI. ZOSTAŁ OSZUKANY "NA ZDALNY PULPIT"

W powiecie pułtuskim doszło do oszustwa na zdalny pulpit. Za pomocą zainstalowanej aplikacji, która umożliwiła dostęp do danych na telefonie mężczyzny, oszust wypłacił kilka tysięcy złotych. W ramach kampanii Świadomy – Czujny – Bezpieczny pułtuska policja przypomina o kilku zasadach bezpieczeństwa.

80-letni mieszkaniec pow. pułtuskiego stracił kilka tysięcy złotych. Kradzieży dokonano dosłownie na jego oczach. Zadzwoniła do niego osoba, podająca się za pracownika banku, w którym mężczyzna ma swoje konto. Namówiła seniora do zainstalowania programu na telefonie. Następnie za pomocą oprogramowania do obsługi zdalnego pulpitu, połączyła się z telefonem mieszkańca powiatu pułtuskiego. Zanim doszło do zablokowania konta, mężczyzna stracił swoje oszczędności.

Policja ostrzega – oszuści chętnie wykorzystują metodę „na zdalny pulpit”, instalowany na komputerze lub w telefonie komórkowym. Kradzież pieniędzy odbywa się dosłownie na oczach pokrzywdzonego. Internetowi przestępcy posługują się różnymi wariantami, chodzi jednak o to, by skłonić ofiarę do zainstalowania programu zdalnej obsługi komputera a potem realizacji kolejnych przelewów.

Bądź „Świadomy-Czujny-Bezpieczny"

przede wszystkim kieruj się zdrowym rozsądkiem. Obietnica superatrakcyjnej inwestycji, to najczęściej metoda działania oszustów;

pamiętaj, tylko posiadacz konta może się do niego logować i wykonywać transakcje. NIGDY NIKOMU nie udostępniaj swojego konta bankowego i danych logowania;

jeśli „konsultant” proponuje Ci zainstalowanie oprogramowania do obsługi zdalnego pulpitu, możesz być pewien, że to oszustwo;

jeśli osoba podająca się za pracownika banku żąda zweryfikowania Twoich danych i danych konta lub zainstalowania jakiegokolwiek oprogramowania rozłącz się i zadzwoń do biura obsługi klienta Twojego banku.

Projekt pn. „Świadomy-Czujny-Bezpieczny" jest realizowany przez Komendę Wojewódzką Policji zs. w Radomiu z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.

Autor: sierż. Renata Soból KPP w Pułtusku

Tagi: #oszustwo #Policja #senior

REKLAMA

Zobacz także

Komentarze

Dodaj komentarz jako pierwszy