REKLAMA

Data publikacji: 17 maj 2020

76 ROCZNICA OBŁAWY W PNIEWIE

76 ROCZNICA OBŁAWY W PNIEWIE

W poniedziałek, 18 maja 2020 r. o godz. 18:00 w kościele w Pniewie odbędzie się, jak co roku, msza św. a po niej modlitwa i złożenie kwiatów przed pomnikiem poległych za wolność ojczyzny, aresztowanych i straconych w obozach zagłady członkach AK z Pniewa.

18 maja 1944 r. na terenie Pniewa i okolic została przeprowadzona, tragiczna w skutkach, obława zorganizowana przez gestapo, wermacht i żandarmerię z Pułtuska. Podczas tej akcji doszło do masowych aresztowań członków AK z terenu parafii Pniewo. Szczegółowe informacje o działalności ruchu oporu w Pniewie można odnaleźć w artykule A. Sokolnickiego.[1]

Podczas obławy zginął legendarny przywódca organizacji por. E. Jakubiak, nauczyciel pniewskiej szkoły, który nie chcąc oddać się żywcem w ręce Niemców, podjął ucieczkę, podczas której został śmiertelnie ranny niedaleko plebanii.

 Gestapo aresztowało wówczas 72 osoby z terenu parafii, głównie z Pniewa.[2]  Wszystkich spędzono na plac przed kościołem w Pniewie, a następnie przewieziono do obozu przejściowego w Pomiechówku. Część z aresztowanych trafiła do obozu w Stutthofie, gdzie zostali zamordowani. Ci co wrócili – umierali z wycieńczenia i chorób.

Niemiecka obława 18 maja 1944 r. zakończyła działalność Placówki XIV AK w Pniewie.  Miejscowa ludność przez wiele lat próbowała znaleźć odpowiedź na pytanie, kto zdradził, kto wydał członków AK Niemcom? Jak zwykle w takich sytuacjach było wiele domysłów i hipotez. Z czasem ustalono ponad wszelką wątpliwość, że obława i aresztowania nastąpiły na skutek zdrady dwóch miejscowych młodych mężczyzn. Dlatego ta rana boli do dzisiaj, boli podwójnie.  

Jak co roku, wartę honorową przy pomniku zaciągają harcerze i zuchy 25 Drużyny Harcerskiej "Zawieja" z Pniewa.             

Opr. na podstawie książki D. Kisiel, "Dzieje parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Pniewie", Pułtusk 2014. / Foto E. Glanowski i Pułtusk News


[1] A. Sokolnicki, Region pułtuski w latach okupacji hitlerowskiej, w: Pułtusk. Studia i materiały z dziejów miasta i Regionu, t.1, Warszawa 1968, s. 248-249; zob. także, S. Grzybowski, Nadzieja z tamtych lat, Warszawa 1990.

[2] Co do liczby aresztowanych 18 maja 1944r. w Pniewie jest pewna nieścisłość. Mowa jest, że aresztowano wówczas 72 osoby. M. Bajno ps. „Fawel” podczas przesłuchania w 1968 r. podał, że aresztowano 54 członków AK z Pniewa. Należy przypuszczać, że nie wszyscy aresztowani z grona 72 osób byli członkami AK.

Fotogaleria E. Glanowski z uroczystości w 2018 roku.

Tagi: #70 rocznica obławy w Pniewie #Armia Krajowa #kosciół #Pniewo

REKLAMA

Zobacz także

Komentarze

Dodaj komentarz jako pierwszy