REKLAMA

Data publikacji: 3 maj 2020

3 maja w Pułtusku - święto w cieniu epidemii

3 maja w Pułtusku - święto w cieniu epidemii

Tegoroczne obchody 229. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbyły się głównie on-line z powodu obowiązujących obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa. Za pośrednictwem transmisji na żywo z pułtuskiej bazyliki, wierni mogli uczestniczyć w mszy świętej za Ojczyznę. Tuż przed południem nad miastem rozbrzmiewał hymn.

Zobacz relację:

Video niedostępne.

Zobacz również: msza św. za Ojczyznę z pułtuskiej bazyliki - kliknij obraz poniżej.

3 maja 1791 roku Sejm Wielki, zwołany w październiku 1788 roku, uchwalił Konstytucję Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Była pierwszą konstytucją w nowożytnej Europie i drugą -po amerykańskiej- na świecie. Konstytucja 3 Maja przekształcała państwo w monarchię konstytucyjną, wprowadzała zasadę trójpodziału władzy. Wyrazicielem suwerennej woli narodu miał być dwuizbowy Sejm.

Już w dwa dni po uchwaleniu Konstytucji dzień 3 maja uznano za święto narodowe, które później z powodu niewoli kraju zostało na długi czas zawieszone. W 1792 roku rozpoczęła się bowiem wojna polsko-rosyjska w obronie Konstytucji 3 Maja. Ostatecznie doszło do okupacji Polski, obalenia Konstytucji i drugiego rozbioru państwa.

Święto 3 Maja zostało przywrócone w II Rzeczypospolitej Polskiej w kwietniu 1919 roku. Zdelegalizowane przez okupantów niemieckich i sowieckich podczas II wojny światowej, zakazane było również w PRL.

Od 1990 roku 3 Maja ponownie jest oficjalnym świętem narodowym Polaków.

źródło: www.gov.pl/własne

Tagi: #299 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja #3 maj #Bazylika #Grupa rekonstrukcji historycznej 13-go Pułku Piechoty #Historia #konstytucja

REKLAMA

Zobacz także

Komentarze

Dodaj komentarz jako pierwszy