REKLAMA

Data publikacji: 7 gru 2022

18 GRUDNIA POCZUJ ŚWIĄTECZNY KLIMAT, ZAPACH I SMAK KURPIOWSZCZYZNY. WSPÓLNIE UBIERZMY ETNO CHOINKĘ!

18 GRUDNIA POCZUJ ŚWIĄTECZNY KLIMAT, ZAPACH I SMAK KURPIOWSZCZYZNY. WSPÓLNIE UBIERZMY ETNO CHOINKĘ!

Takiego kiermaszu bożonarodzeniowego w Pułtusku jeszcze nie było. Najznamienitsi twórcy i twórczynie ludowe z terenów Puszczy Zielonej i Puszczy Białej zjadą do Pułtuska już 18 grudnia. Na pierwszy Kurpiowski Kiermasz Bożonarodzeniowy organizowany przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi zaprasza Katarzyna Saks dyrektor NIKiDW oraz Janusz Pawlak - koordynator biura regionalnego w Pułtusku.

Twórcy ludowi będą oferowali wyroby unikatowe, których nie znajdziemy w tradycyjnych sklepach. Nie zabraknie warsztatów tworzenia tradycyjnych ozdób choinkowych, kulinarnych prowadzonych przez najlepszych w regionie, wielokrotnie nagradzanych w swej dziedzinie twórców ludowych i Koła Gospodyń Wiejskich m.in. z Pniewa, Somianki, Magnuszewa, Węgrowa, Ostrowi Mazowieckiej. Swoją wizytę zapowiedział św. Mikołaj. Wspólnie ubierzemy etno choinkę.

Na pierwszy Kurpiowski Kiermasz Bożonarodzeniowy organizowany przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi zaprasza pułtuszczanin Janusz Pawlak - koordynator biura regionalnego w Pułtusku NIKiDW.

Takie wydarzenie odbędzie się w Pułtusku po raz pierwszy mimo, że kiermasze odbywały się już w naszym regionie, jednak nie w takiej formie jaką proponuje Narodowy Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi. Sala Maneż Domu Polonii wypełni się iście wigilijnymi, kurpiowskimi zapachami, rodzinną atmosferą, radosnym ferworem pracy a okolica rozbrzmiewać będzie kolędami na kurpiowską nutę w wykonaniu kapel: "Kurpianka" z Kadzidła, "Puszcza Biała Bosewiaki", oraz kapeli zespołu "Oberek" z Wyszkowa. Zachęcamy też do wspólnego śpiewania podczas kiermaszu.

Janusz Pawlak koordynator biura regionalnego w Pułtusku Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi

KIERMASZ POŁĄCZONY Z DEGUSTACJĄ I WARSZTATAMI TEMATYCZNYMI

Dawniej na Kurpiach już na kilka tygodni przed Bożym Narodzeniem rozpoczynały się intensywne przygotowania do świąt. Od pierwszej niedzieli Adwentu w kurpiowskich chatach, podczas tzw. świętych wieczorów, wykonywano świąteczne ozdoby domu i na choinkę. Kobiety piekły z ciasta byśki i nowe latka, robiły nowe firanki i świąteczne wycinanki.

Nie zapominajmy, że dawniej ozdoby świąteczne nie były ze sklepu. Ludzie sami je wykonywali z różnych, dostępnych materiałów. Instytut dba również o rolę edukacyjną takich spotkań, jak organizowany w Pułtusku Kiermasz Kurpiowski. Dlatego też zaprosiliśmy do udziału twórców, którzy do dziś kultywują te piękne tradycję, będą oferowali swoje ozdoby na sprzedaż ale również pokażą, jak je wyrabiają. To bezcenna możliwość uczestnictwa w takich warsztatach i spotkaniach.

Biuro regionalne w Pułtusku Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi

Zgodnie z tą tradycją podczas Kurpiowskiego Kiermaszu Bożonarodzeniowego organizatorzy angażując do działania uczestników podejmą się odtworzenia klimatu przygotowań do świąt, który towarzyszył rodzinom na Kurpiach.

Poprzez imprezę, chcemy pokazać w jaki sposób są wykonywane tradycyjne ozdoby świąteczne naszego regionu z wykorzystaniem różnych materiałów. Znani w całej Polsce twórcy ludowi Puszczy Białej i Puszczy Zielonej oraz Koła Gospodyń Wiejskich nie tylko będą oferowali na sprzedaż swoje rękodzieło i potrawy. W trakcie kiermaszu będą prowadzili warsztaty, dzięki którym nauczymy się tworzenia m.in: aniołków ze słomy, wypieku ciasteczek, pięknych kwiatów z bibuły oraz wielu innych kurpiowskich akcentów świątecznych.

Biuro regionalne w Pułtusku Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi

TRADYCJE REGIONU WCIĄŻ ŻYWE - SPOTKANIA Z TWÓRCAMI LUDOWYMI

Słuchając opowieści o twórcach ludowych i współcześnie edukujących, stojących na straży pielęgnowania oraz kultywowania tradycji kurpiowskich okazuje się, że tak mało wiemy o tych ludziach, ich pasji oraz sztuce ludowej regionu, której będą nas chcieli nauczyć 18 grudnia. Warto więc przybliżyć, przy okazji zbliżającego się kiermaszu w Pułtusku twórców, z którymi spotkamy się w Sali Maneż pułtuskiego Zamku.

Zaprosiliśmy m.in.: Małgorzatę Pepłowską z Węgrowa, która słynie z pięknych kwiatów robionych z bibuły, wycinanek z opłatka oraz tkanin robionych na krosnach. Kompozycje kwiatowe, które tworzy mogliśmy zobaczyć podczas Potańcówki Kurpiowskiej, którą NIKiDW zorganizował w listopadzie na pułtuskim Zamku. Te prace tworzyły przepiękną scenerię w sali. Zapraszamy również na stoisko Państwa Laury i Zdzisława Bziukiewiczów. Mąż Pani Laury - Zdzisław jest cenną skarbnicą wiedzy na temat bursztyniarstwa na Kurpiach. Jest ostatnim kultywującym czynnie tę tradycję.

Biuro regionalne w Pułtusku Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi

Zdzisław Bziukiewicz w poszukiwaniu bursztynu objechał całe Kurpie, gdzie występuje ten surowiec. W 1958 r. swoją pasją bursztyniarstwa zaraził żonę Mariannę. Ich wyroby są we wszystkich muzeach, które mają zbiory bursztyniarstwa. Zdzisław Bziukiewicz bursztyn obrabia ręcznie, przy pomocy tradycyjnego kołowrotka tzw. kółka, bez użycia nowoczesnych metod i narzędzi.

Koło Gospodyń Wiejskich z Somianki zaprasza na warsztaty pieczenia ciasteczek wszystkie dzieci wraz z całymi rodzinami. Spotkamy również twórczynie ludowe związane z Kuźnią Kurpiowską w Pniewie.

Nie może zabraknąć twórczyń ludowych związanych z Kuźnią Kurpiowską w Pniewie wraz z jej szefową. Halina Witkowska, wszechstronnie utalentowana twórczyni kurpiowska, która założyła i prowadzi do dziś Kuźnię Kurpiowską w Pniewie i Stowarzyszenie „Puszcza Biała - Moja Mała Ojczyzna” ma to szczęście, że umiejętnie przekazała wiedzę i wykształciła kilka wspaniałych twórczyń ludowych, które dzisiaj samodzielnie przekazują tę wiedzę dalej i promują sztukę oraz tradycje kurpiowskie.

Biuro regionalne w Pułtusku Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi

Wśród twórczyń związanych z pniewską Kuźnią Kurpiowską na kiermaszu spotkamy m.in.: Beatę Pasińską (Ostrów Mazowiecka), Emilię Fornalską oraz Barbarę Chaberską pochodzącą z Pniewa a obecnie mieszkającą w Ostrowi Mazowieckiej. Halina Witkowska - prezes Stowarzyszenia „Puszcza Biała - Moja Mała Ojczyzna” wraz z twórczynią ludową Moniką Poteraj poprowadzą również warsztaty podczas kiermaszu.

ZAPISZ DZIECKO NA WARSZTATY Z ILUSTRATORKĄ JOLĄ RICHTER-MAGNUSZEWSKĄ

Kiermasz jest okazją do spotkania jednej z ulubionych ilustratorek książek dla dzieci, Jolą Richter-Magnuszewską, autorką ilustracji do książki „Cudowne lekarstwo i inne bajki ludowe. Podkarpacie” wydanej przez NIKiDW. Jola Richter-Magnuszewska poprowadzi warsztaty ilustratorskie dla dzieci.

Biuro regionalne w Pułtusku Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi

Warsztaty z ilustratorką odbędą się w II grupach wiekowych.

I grupa dzieci w wieku 10-15 lat. Zajęcia zaczynają się o godz. 10.00 i trwają do godz. 11.15

II grupa dzieci w wieku 6-9 lat od godz. 12.00 do godz. 13:15

Zapisy na warsztaty z ilustratorką prowadzone są drogą elektroniczną: janusz.pawlak@nikidw.edu.pl. W wiadomości należy podać wiek dziecka.

Nie zbraknie również stoiska organizatora - Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, gdzie znajdziemy wiele ciekawych gadżetów i publikacji.

Około godz. 14:00 wspólnie ubierzemy etno choinkę w ozdoby wykonane podczas warsztatów. Powitamy również Świętego Mikołaja. W ten przedświąteczny czas warto zatrzymać się na chwilę, zaprosić rodzinę, znajomych i spędzić wspólnie ten dzień w rodzinnej atmosferze, przy śpiewie kolęd, łącząc przedświąteczne zakupy z niecodziennymi atrakcjami. A tych nie zabraknie podczas Kurpiowskiego Kiermaszu Bożonarodzeniowego. Zapraszamy serdecznie.

Biuro regionalne w Pułtusku Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi

Na Kurpiach okres skupienia i ciszy kończył się z nadejściem świąt Bożego Narodzenia. Powaga i skupienie ustępował miejsca radości, wesołości i żywiołowej zabawie. Krzątanina przedświąteczna, którą wypełniały porządki i przygotowania jadła, kończyły się w dzień wigilijny, zwany na Kurpiach „Wilją” lub „Zilją”.

Tagi: #biuro regionalne w Pułtusku Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi #bożonarodzeniowe tradycje kurpiowskie #bursztyniarstwo na Kurpiach #dyrektor Katarzyna Saks #etno choinka #Janusz Pawlak #Jola Richter-Magnuszewska #Kapela Bosewiaki #Kapela Kurpianka #Kapela Puszcza Biała #kiermasz #kolędy #Kurpie #Kurpiowski Kiermasz Bożonarodzeniowy #Kuźnia Kurpiowska w Pniewie #Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi #Oberek z Wyszkowa #poszcza Biała #Puszcza Zielona #Święta #tradycje kurpiowskie #Warsztaty #Zdzisław Bziukiewicz

REKLAMA

Zobacz także

Komentarze

Dodaj komentarz jako pierwszy