REKLAMA

Data publikacji: 25 maj 2023

15 punktów karnych i mandat - nie ustąpił pierwszeństwa rowerzyście

15 punktów karnych i mandat - nie ustąpił pierwszeństwa rowerzyście

W środę, 24 maja br., około godziny 9.00, policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego wykonywali czynności na miejscu zdarzenia drogowego w którym brał udział samochód osobowy i rowerzysta.

Funkcjonariusze ustalili, że nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu było przyczyną tego zdarzenia. 57-letni kierujący citroenem podczas włączania się do ruchu nie ustąpił pierwszeństwa rowerzyście. Na sprawcę nałożono mandat w kwocie 1500 zł, a na konto kierowcy wpłynęło 15 punktów karnych.

Policjanci przypominają, że nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu to obok nadmiernej prędkości najczęstsza przyczyna wypadków i kolizji. Najczęściej dochodzi do nich w sytuacjach:

  • podczas włączania się do ruchu

Włączanie się do ruchu następuje przy rozpoczynaniu jazdy po postoju lub zatrzymaniu się niewynikającym z warunków lub przepisów ruchu drogowego oraz przy wjeżdżaniu:

  • na drogę z nieruchomości, z obiektu przydrożnego lub dojazdu do takiego obiektu, z drogi niebędącej drogą publiczną oraz ze strefy zamieszkania;
  • na drogę z pola lub na drogę twardą z drogi gruntowej;
  • na jezdnię z pobocza, z chodnika lub z pasa ruchu dla pojazdów powolnych;
  • na jezdnię lub pobocze z drogi dla rowerów, z wyjątkiem wjazdu na przejazd dla rowerzystów lub pas ruchu dla rowerów;
  • pojazdem szynowym – na drogę z zajezdni lub na jezdnię z pętli.

W każdym z tych przypadków należy zachować szczególną ostrożność, tzn. wzmóc obserwację (także w lusterkach), ocenić odległość od zbliżających się pojazdów i wybrać dogodny moment na rozpoczęcie jazdy.

  • podczas zmiany pasa ruchu

Często, żeby wykonać skręt w lewo czy zawracanie, należy najpierw zmienić pas ruchu. Zdarzają się przypadki, że podczas tego manewru dochodzi do próby zajechania drogi innemu pojazdowi. Kierowcy nie mają nawyku spojrzenia w lusterko przed ruszeniem kierownicą i zmianą pasa lub też niewłaściwie oceniają odległość od innego pojazdu i prędkość z jaką on się porusza.

  • na skrzyżowaniu

Kierowcy często nie dostrzegają nieoznakowanych skrzyżowań równorzędnych, źle ustalają kolejność przejazdu na skrzyżowaniach, czy też nie potrafią dostosować swojego zachowania do dynamicznie zmieniającej się sytuacji na drodze. Pamiętajmy, że kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony, a jeżeli skręca w lewo – także jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającemu w prawo. Wymienionego przepisu nie stosuje się do pojazdu szynowego, który ma pierwszeństwo w stosunku do innych pojazdów, bez względu na to, z której strony nadjeżdża. Kierującemu pojazdem zabrania się wjeżdżania na skrzyżowanie, jeżeli na skrzyżowaniu lub za nim nie ma miejsca do kontynuowania jazdy.

Opr. na podstawie info. sierż. Renaty Soból KPP Pułtusk

Tagi: #auto #MANDAT #Policja #rower

REKLAMA

Zobacz także

Komentarze

Dodaj komentarz jako pierwszy