/[FOTO, VIDEO] Pokrzywnica. Uczcili Święto Niepodległości i R. Krajewskiego

[FOTO, VIDEO] Pokrzywnica. Uczcili Święto Niepodległości i R. Krajewskiego

W piątek (10.11.23r.) w Łępicach odbyły się obchody związane ze 105. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości organizowane przez gminę Pokrzywnica. W sposób szczególny upamiętniono postać Rafała Krajewskiego, dyrektora Wydziału Spraw Wewnętrznych w Rządzie Narodowym w czasie powstania styczniowego.

Podczas obchodów odbyło się uroczyste złożenie kwiatów pod pomnikiem R. Krajewskiego. Wartę honorową wystawili druhowie z 13 Winnickiej Drużyny Harcerskiej “GLADIUS”.

W remizie zorganizowano natomiast część artystyczną. Gości przywitał wójt gminy Pokrzywnica Adam Dariusz Rachuba, następnie głos zabrał poseł ziemii pułtuskiej Henryk Kowalczy. Potem wygłoszono krótkie wykłady. Leszek Malinowski przybliżył postać R. Krajewskiego, Teresa i Zenon Wiadrowscy opowiedzieli o roli kobiet w powstaniu styczniowym. Głos zabrała również dyrektor szkoły w Niestępowie Danuta Borowska.

Na zakończenie odbyła się akademia patriotyczna przygotowana przez uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Witolda Machnowskiego w Nowym Niestępowie. Podczas akademii wystąpiła również absolwentka Natalia Łączkowska. Uczniów przygotowali: Ewa Mokrzan, Anna Groszkiewicz i Dariusz Lusa.

Po uroczystościach przybyli goście zostali zaproszeni na poczęstunek przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich ,,Wesołe Dziewczyny” z łępic.

Fotorelacja: