/[WIDEO] “WIELKIE WZRUSZENIE SERC I PORUSZENIE UMYSŁÓW”. Uczniowie “Ruszkowskiego” poruszyli mury…

[WIDEO] “WIELKIE WZRUSZENIE SERC I PORUSZENIE UMYSŁÓW”. Uczniowie “Ruszkowskiego” poruszyli mury…

“Dzieciaki kochane, zrobiłyście nam tak wielkie wzruszenie serc i poruszenie umysłów, bo dla naszego pokolenia to przecież nasza młodość. My w tym żyliśmy, my to śpiewaliśmy” – skomentował proboszcz parafii pw. Św. Mateusza ks. kan. Jarosław Arbat dziękując za program patriotyczny, przygotowany przez społeczność ZSZ im. J. Ruszkowskiego w Pułtusku z okazji 105. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Tuż przed Mszą Św. w intencji Ojczyzny, w pułtuskiej Bazylice mogliśmy wysłuchać i wyśpiewać wspólnie piękne pieśni za sprawą programu patriotycznego w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Zawodowych im. Jana Ruszkowskiego w Pułtusku, w ramach obchodów 105. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Z inicjatywy dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych im. Jana Ruszkowskiego w Pułtusku Anny Kmiołek-Gizary uczniowie tejże szkoły przygotowali słowno-muzyczny program pt. “Piosenka patriotyczna w hołdzie Niepodległej” pod kierunkiem nauczycieli: Danuty Filipiak, Doroty Majkowskiej, ks. Łukasza Turbaka, Doroty Sobocińskiej i Marty Wójtowicz-Gajkowskiej.

W samo południe w kościele Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie w Pułtusku wybrzmiał pięknie wyśpiewany przez zgromadzonych wiernych Hymn Polski, w ramach ogólnopolskiej akcji Niepodległa do Hymnu.

Program słowno-muzyczny w wykonaniu 32 osobowego chóru uczniów, prowadzących oraz solistki dał wyraz współczesnego patriotyzmu, nadał wyjątkowego poczucia jedności wspólnego świętowania tak ważnych chwil dla naszego narodu. Wyśpiewano m.in. słowa Roty, której powstanie ściśle wiązało się z represjami wobec Polaków w zaborze pruskim. Napisała ją w 1908 roku Maria Konopnicka do melodii skomponowanej przez Feliksa Nowowiejskiego.

Gdy wybrzmiały “Mury” Jacka Kaczmarskiego w wykonaniu uczennicy ZSZ im. J. Ruszkowskiego Natalii Łączkowskiej, trudno było powstrzymać wzruszenie.

Podsumowując program patriotyczny w wykonaniu uczniów ZSZ im. J. Ruszkowskiego, proboszcz parafii pw. Św. Mateusza ks. kan. Jarosław Arbat podziękował, za wielkie wzruszenie serc i poruszenie umysłów.

Dzieciaki kochane, zrobiłyście nam tak wielkie wzruszenie serc i poruszenie umysłów, bo dla naszego pokolenia to przecież nasza młodość. My w tym żyliśmy, my to śpiewaliśmy. (…) W szarości miast, bez żadnych reklam, beż żadnej większej radości, w cichości miast, które ciągle jakby pogrążone we śnie, jakby Adwent narodu naszego trwał, śpiewaliśmy te pieśni a one dawały nam siłę i doprowadziły do tego, że mury runęły i że mogliśmy zacząć budować (…)

Tą całą wolność, którą bez wątpienia teraz moi młodzi przyjaciele macie, zawdzięczacie pieśni, która podniosła ducha, a duch podniósł ciała i umysły do walki. Serdecznie Wam za to dziękuję

ks. kan. Jarosław Arbat – proboszcz parafii pw. Św. Mateusza w Pułtusku