/Bal Wszystkich Świętych- nauka i zabawa dla uczniów.

Bal Wszystkich Świętych- nauka i zabawa dla uczniów.

Kto może zostać świętym? Jakie cechy powinien mieć święty? Czy każdy święty jest uśmiechnięty? Te i inne pytania towarzyszyły uczniom klasy 3 b Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 im. Ireny Szewińskiej w Pułtusku na Balu Wszystkich Świętych.

Była to doskonała okazja, aby poznać biografie niektórych świętych. Dzieci wzięły udział w wielu zabawach i konkursach, śpiewały piosenki
i tańczyły przy niebiańskich dźwiękach.
Nasze spotkanie miało na celu uświadomienie,
że Dzień Wszystkich Świętych to czas życia,
światła i radości.

Bale i marsze Świętych to zwyczaj wywodzący się z niektórych wspólnot zakonnych, wciąż aktualny. Obchodzony jest najczęściej w czasie Świąt Wszystkim Świętych. Warto pamiętać, że te dwa dni świąt mają zupełnie inny charakter.

Choć pierwszego listopada odwiedzamy na cmentarzu naszych bliskich, to warto pamiętać, że jest to czas niezwykle uroczysty i radosny. Wspominamy bowiem tych, którzy zakończyli egzystencję w wymiarze ziemskim i cieszą się darem życia wiecznego, zostali ogłoszeni błogosławionymi, świętymi. Drugi dzień listopada to święto wszystkich zmarłych. Modlimy się wtedy za dusze znajdujące się w czyśćcu. Jest to doskonały moment na refleksję nad kruchością ludzkiego życia oraz nadzieja na ponowne spotkanie za progiem śmierci.

Podkreślamy zatem, że są to święta wesołe, które należy obchodzić radośnie. Bale i marsze Wszystkich Świętych celebrują kult życia i kojarzą się przede wszystkim z pięknem. Dzieci i dorośli przebierają się wówczas za świętych i aniołów, wspominają biografie świętych, utożsamiają się ze swoimi patronami.
Taki bal to doskonała alternatywa dla amerykańskiego Halloween. Pielęgnujemy w ten sposób nasze chrześcijańskie tradycje.

Fot. Facebook- Publiczna Szkoła Podstawowa nr. 4 im. Ireny Szewińskiej w Pułtusku