/Odszukaj swoich przodków w Internecie

Odszukaj swoich przodków w Internecie

Jak pożytecznie spędzać deszczowe, jesienne wieczory, właśnie takie jak ten dzisiejszy? Doskonałym pomysłem jest stworzenie swojego drzewa genealogicznego. Nie zawsze trzeba w tym celu spędzać wiele godzin w archiwach. Dzięki darmowym aplikacjom i stronom internetowym można odszukać swoich przodków bez wychodzenia z domu. Jak to zrobić?

Jedną ze stron, na której warto rozpocząć poszukiwania jest geneszukacz. Najpierw należy zaznaczyć odpowiednie województwo:

Następnie trzeba wpisać w odpowiednie pole imię i nazwisko poszukiwanej osoby.

Do wyboru mamy trzy bazy wyników: małżeństwa, zgony i urodzenia. Przy nazwisku poszukiwanej osoby widnieją najczęściej również dane rodziców, a to pozwala zweryfikować dane osób ze wcześniejszych pokoleń.

Warto dodać, że przy niektórych wynikach wyszukiwania w rubryce “uwagi” zamieszczone są również skany dokumentów. W przypadku naszego regionu takie dokumenty zapisane są najczęściej cyrylicą. Można tam znaleźć wiele dodatkowych informacji.

Przy odrobinie cierpliwości i szczęścia można odtworzyć swoje drzewo genealogiczne, cofając się nawet o kilkaset lat.

Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie zasoby zostały dotąd zdigitalizowane, a ponadto część dokumentów zaginęła w wyniku różnych zawirowań dziejowych, dlatego niekiedy możemy natrafić na “luki” w bazach danych.

Geneteka to projekt Polskiego Towarzystwa Genealogicznego. Warto obserwować profil geneteki na Facebooku.

Fot. geneszukacz.genealodzy.pl