/Pośpimy o godzinę dłużej. Zmiana czasu na zimowy

Pośpimy o godzinę dłużej. Zmiana czasu na zimowy

W nocy z 28 na 29 października przestawimy nasze zegarki. Z czasu letniego przejdziemy na zimowy.

Zmiana czasu z letniego na zimowy następuje w ostatnią niedzielę października, a zatem w noc 28 października z soboty na niedzielę 29 października 2023 roku. Wskazówki przestawiamy o jedną pełną godzinę do tyłu z 3.00 na 2.00 w nocy – w tym dniu śpimy o godzinę dłużej!

Zmiana czasu na letni odbywa się zawsze w ostatnią niedzielę marca – przestawiamy wskazówki o godzinę do przodu. Jest to równoznaczne z tym, że śpimy wtedy o godzinę krócej.

Dla podróżujących pociągami ważny komunikat PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. 

Na zmianę czasu opracowany jest specjalny rozkład jazdy. W związku z cofnięciem wskazówek zegara z godziny 3:00 na 2:00 w nocy z 28 na 29 października, pociągi kursujące około godz. 3:00 zatrzymają się na ok. 60 minut na najbliższej stacji, po czym wyruszą w dalszą drogę. Godziny przyjazdu do docelowych miejscowości nie zmienią się. Składy wyjeżdżające według nowego czasu w niedzielę 29 października, będą kursować zgodnie z obowiązującym rozkładem jazdy.

Postój obejmie 25 pociągów pasażerskich jadących po sieci kolejowej PLK SA w momencie zmiany czasu – 13 pociągów PKP Intercity, 2 RegioJet, 4 składy Kolei Mazowieckich, 1 Kolei Śląskich, 1 SKPL Cargo, 2 PKP Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście oraz 2 POLREGIO.

W Polsce po raz pierwszy zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949 i 1957-1964. Od 1977 roku obowiązuje nieprzerwanie.

W 2019 roku Parlament Europejski w Strasburgu opowiedział się za regulacjami, które miały znieść w państwach Unii Europejskiej zmianę czasu. Projekt nowelizacji dyrektywy przewidywał, że ostatnia zmiana czasu w UE miałaby nastąpić w 2021 roku. Państwa członkowskie miały zachować prawo do decydowania o tym, jaki czas będzie u nich obowiązywał. Ostatecznie nie doszło do likwidacji zmiany czasu.

Zmiany czasu letniego i zimowego regulowane są rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 4 marca 2022 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2022-2026.

Na podstawie informacji https://www.plk-sa.pl/