10 września 2023 r. zapisze się w historii jako dzień beatyfikacji dziewięcioosobowej rodziny Ulmów. W związku z tym wyjątkowym w historii Kościoła wydarzeniem, w pułtuskiej bazylice mogliśmy uczestniczyć we wzruszającym geście pamięci w hołdzie rodzinie Ulmów, która dzisiaj jest m.in.: symbolem Polaków ratujących Życie podczas II wojny światowej i szacunku dla każdego życia od poczęcia do naturalnej śmierci.
“Samarytanie z Markowej” – to tytuł montażu filmowo-muzycznego, który wierni obejrzeli podczas dzisiejszej Mszy Św. o godz. 10.30 w bazylice Zwiastowania NMP. Ujmująca prezentacja przybliżyła życie rodziny Ulmów i dramatyczne wydarzenia z 24 marca 1944 r., gdy przyszło im oddać życie za akt miłosierdzia – ukrywanie żydowskiej rodziny. Prezentacji dopełnił występ wokalny uczennic Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Klaudyny Potockiej w Pułtusku: Leny Dąbkowskiej i Zuzanny Szuleckiej.


W pułtuskiej bazylice wierni mogą obejrzeć również wymowny w swej symbolice ołtarz poświęcony błogosławionej rodzinie Ulmów.
Nie bez znaczenia był również komentarz proboszcza parafii pw. Św. Mateusza w Pułtusku ks. kan. Jarosława Arbata, z którego zacytujemy jedynie fragment dający do myślenia:
“Człowiek nie jest cyferką, numerkiem, który można policzyć. Gdybyśmy zastanawiali się skąd to zło, które prowadzi do tak wielkich zbrodni – bo ludzie przestali się kochać i szanować. Zaczęli się dzielić…”
ks. kan. Jarosław Arbat


Pomysłodawcą montażu filmowo-muzycznego był kościelny Dominik Pastewka. Dzięki aprobacie i uprzejmości proboszcza parafii pw. Św. Mateusza w Pułtusku – ks. kan. Jarosława Arbata podczas pozostałych, niedzielnych Mszy Św. wierni mogą zobaczyć prezentację.
Realizacji przedsięwzięcia podjęła się społeczność Publicznej Szkoły Podstawowej nr. 1 im. Klaudyny Potockiej w Pułtusku pod opieką Agaty Pastewki i Anny Latek. Realizacja była możliwa również dzięki wsparciu Macieja Kudrel – kwiaciarnia Irys w Pułtusku.
Historia rodziny Ulmów dostępna również na naszym portalu:




































