/[Foto] Święto Plonów w Pułtusku: korowód z darami i Msza Św. dziękczynna

[Foto] Święto Plonów w Pułtusku: korowód z darami i Msza Św. dziękczynna

W minioną niedzielę, na stadionie MOSiR odbyło się Powiatowo-Gminne Święto Plonów. Coroczne obchody tego święta są ukoronowaniem trudu rolników i ich rodzin, hołdem i wyrazem szacunku, złożonym pracującym na roli, za ich przywiązanie do ziemi.

Tegoroczne dożynki zostały połączone – gminne z powiatowymi. Uroczystą Mszę Św. poprzedził korowód z darami ziemi do ołtarza, prowadzony przez Miejską Młodzieżową Orkiestrę Dęta OSP w Pułtusku. Kolejno podążały poczty sztandarowe m.in.: społeczności pułtuska, rolników Ziemi Pułtuskiej, pszczelarzy Ziemi Pułtuskiej i Ochotniczych Straży Pożarnych: w Grabówcu, Kacicach, Głodowie, Przemiarowie i Płocochowie. W korowodzie do ołtarza przeszli również przedstawiciele poszczególnych sołectw z koszami wypełnionymi darami ziemi, oraz gospodarze uroczystości wraz z zaproszonymi gośćmi.

Mszy św. w intencji dziękczynnej za tegoroczne plony rolne z prośbą o błogosławieństwo boże dla rolników gminy Pułtusk i powiatu pułtuskiego przewodniczył ks. dr. Janusz Kochański – proboszcz parafii pw. św. Józefa w Pułtusku i Dziekan Dekanatu pułtuskiego.

Zgodnie z tradycją, po uroczystej Mszy św. starostowie dożynek Państwo Państwo Maria i Janusz Jeleniowie z Kacic przekazali bochen dożynkowego chleba na ręce burmistrza Wojciecha Gregorczyka i starosty Jana Zalewskiego. Kolejno wszyscy sołtysi dzieli się chlebem z mieszkańcami i zgromadzonymi gośćmi. Nie zabrakło również życzeń dla rolników i słów uznania za Ich ciężką pracę.

Święto Plonów zorganizowane zostało przez Samorząd Powiatu Pułtuskiego, Samorząd Gminy Pułtusk oraz sołtysów wraz ze społecznością sołectw: Jeżewo i Kacice, Miejskie Centrum Kultury i Sztuki w Pułtusku, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Pułtusku oraz Parafię św. Józefa w Pułtusku. Współorganizatorem dożynek był Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji. Niebawem zdjęcia również z koncertów oraz zawodów sportowych.