/Fluorescencyjna, zielona rzeczka przy Skarpie. To nie pierwsze takie zjawisko w Pułtusku

Fluorescencyjna, zielona rzeczka przy Skarpie. To nie pierwsze takie zjawisko w Pułtusku

Nietypowy kolor wody w rowie, którym płynie tak zwana “Smródka” zauważyli dzisiaj mieszkańcy Pułtuska. Wygląda to bajecznie, jednak nie brak głosów niepokoju o niecodzienny kolor wody w kanałku. Uspokajamy – substancja nie jest trująca a w ciągu doby nie będzie po niej śladu.

Podobne zjawisko w tym samym miejscu zarejestrował jeden z naszych współpracowników w 2015 roku.

Nie mamy potwierdzenia, jednak z rozmów ze strażakami z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pułtusku wynika, że przyczyna zabarwienia wody może być podobna jak w 2015. Uspokajają, że to nic groźnego.

Wczoraj, jak informują nasi rozmówcy, na terenie części Osiedla Skarpa brakowało ciepłej wody. Wszystko wskazuje na to, że podobnie jak poprzednio, zakład ciepłowniczy testuje swoją instalację. Wykorzystywana jest do tego celu niegroźna substancja o nazwie fluoresceina. Mogło powstać spiętrzenie i woda spłynęła w bok.

Fluoresceina to nieszkodliwy barwnik spożywczy powszechnie stosowany podczas lokalizacji awarii urządzeń przesyłowych wody. Środek ten nie jest toksyczny, nie jest szkodliwy dla środowiska naturalnego, czy też życia ludzkiego.