/[FOTO] EKOLOGICZNY PIKNIK RODZINNY U “SKARGI”

[FOTO] EKOLOGICZNY PIKNIK RODZINNY U “SKARGI”

Ponad 600 osób uczestniczyło dzisiaj w Ekologicznym Pikniku Rodzinnym zorganizowanym przez Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Skargi w Pułtusku, połączonym z otwarciem “Strefy relaksu Skargi”. Wydarzenie było również okazją do wręczenia nagród zwycięzcom konkursów ekologicznych organizowanych przez Liceum.

Piknik dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie na kwotę 30.000 zł w ramach programu “Ekologiczny piknik rodzinny” zgromadził licznie zaproszonych gości, osoby wspierające działalność placówki oświatowej oraz społeczność szkolną wraz z rodzinami. O godzinie 12.00 do społeczności LO dołączyli uczniowie z pułtuskich szkół podstawowych.

Uczestników powitała dyrektor LO im. P. Skargi w Pułtusku Anna Majewska:

Mam dziś niezwykły zaszczyt i wielką przyjemność powitać Państwa i naszych uczniów na Ekologicznym Pikniku Rodzinnym, który honorowym patronatem objęli: Pani Anna Moskwa Minister Klimatu i Środowiska oraz Pan Jan Zalewski Starosta Pułtuski. Jest to chwila, w której każdy z nas na moment może zatrzymać się, odetchnąć i cieszyć się otaczającym światem, bo jak powiedziała Roma Ligocka: „Piękno świata jest nam wszystkim jednakowo ofiarowane i dostępne. A jednak tak wielu nie potrafi go zobaczyć ani przeżyć”. Niezmiernie miło mi, że dzisiaj wszyscy możemy spotkać w Liceum Ogólnokształcącym im. Piotra Skargi w Pułtusku, w dniu 5 czerwca – Światowym Dniu Ochrony Środowiska

Anna Majewska – dyrektor LO im. P. Skargi w Pułtusku

W Liceum prowadzonych jest szereg działań, mających na celu edukację ekologiczną oraz przyrodniczo-geograficzną. Dzięki stacji meteorologicznej, która jest na terenie LO w czasie rzeczywistym podawana jest temperatura, siła wiatru, ciśnienie atmosferyczne oraz promieniowanie UV. Prowadzonych jest wiele aktywności związanych z ochroną Ziemi i zdrowym stylem życia. Samorząd Uczniowski zorganizował Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania, a uczniowie prawie wszystkich klas wzięli udział w akcji „Skarga dba o planetę” czyli „sprzątanie świata”. W szkole odbył się również Dzień Ziemi i konkursy: fotograficzny, pt. „Piękno Środowiska Przyrodniczego Mojej Najbliższej Okolicy” i „Ekologiczny Przedmiot Użytkowy”. Piknik stał się okazją do uroczystego wręczenia nagród zwycięzcom konkursów ekologicznych.

Komisja w konkursie „Piękno Środowiska Przyrodniczego Mojej Najbliższej Okolicy” wyróżniła następujące osoby:
III miejsce: Dominik Pankratjew kl. IB
II miejsce: Magdalena Kowalska kl. ID
I miejsce: Alicja Wójtowicz kl. IID

Nagrody wręczyły: wicestarosta pułtuski – Beata Jóźwiak i Wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie Kamila Mokrzycka.

W konkursie „Ekologiczny Przedmiot Użytkowy” komisja przyznała:
III miejsce: Oliwii Pielach IIID
II miejsce: Blanka Stankiewicz IF
I miejsce: Iga Piotrowska IB i Zofia Kasińska IC

Nagrody wręczyły: Joanna Kozioł – wizytator Kuratorium Oświaty w Warszawie Delegatura w Ciechanowie oraz Justyna Jakubiak dyrektor ciechanowskiego wydziału zamiejscowego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Inspirując się słowami Alberta Einsteina „Spójrz głęboko w naturę, a wtedy wszystko zrozumiesz lepiej” zgromadzeni zostali zauroczeni muzycznymi inspiracjami pt. „Z naturą w tle”, które łącząc muzykę z obrazem przygotowała społeczność “Skargi”. Usłyszeliśmy piosenki nawiązujące do piękna przyrody i otaczającego nas świata w wykonaniu m.in.: Karoliny Fabisiak, Rafała Chmielewskiego, Anny Jaworskiej, Mateusza Włodarczyka i Vanessy Gosiewskiej.

Po muzycznej gali dokonano uroczystego otwarcia “Strefy relaksu Skargi”

John Muir powiedział, że: Na każdym spacerze w naturze człowiek otrzymuje znacznie więcej niż szuka. Dlatego wspólnie z Radą Rodziców przygotowaliśmy dla uczniów strefę relaksu. Jest to prezent na Dzień Dziecka. Mamy nadzieję, że miejsce to pozwoli na relaks i będzie miało na naszą młodzież bardzo pozytywny wpływ.

dyrektor Anna Majewska

Na wszystkich uczestników pikniku czekało wiele atrakcji, m.in.: oglądanie galerii EKO Skargi, sadzenie roślin antysmogowych, EKO VR, EKO biżuteria, EKO czyścidła, stół multimedialny z aplikacjami ekologicznymi, rowery wytwarzające prąd, warsztaty ekologiczne, animacje dla dzieci i młodzieży. Nie zabrakło również Nadleśnictwa Pułtusk, Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego i Wenecji Pułtusk. . Zorganizowano spotkanie z instruktorem kulturystyki, sportów walki oraz samoobrony Sebastianem Wiśniewskim. Uczniowie pod opieką Danuty Pawlak przygotowali stoisko, gdzie wytwarzali kremy do twarzy i kremy pod oczy dostosowane do typu cery. Nie zabrakło również kącika zdrowej żywności i degustacji wegetariańskich dań przygotowanych przez uczniów klas Id, IId, IIId, pod opieką Anny Nieścior.

Celem programu finansowanego przez WFOŚiGW w Warszawie „Ekologiczny piknik rodzinny” jest wspieranie lokalnych inicjatyw, propagujących przedsięwzięcia polegające na budowaniu postaw proekologicznych połączonych z aktywnymi działaniami na rzecz środowiska oraz pogłębianiem wiedzy i wrażliwości ekologicznej na terenie województwa mazowieckiego. Program jest skierowany do wszystkich jednostek samorządu terytorialnego.