/POZNALI ZASADY BEZPIECZEŃSTWA NA WSI I SPOTKALI SIĘ Z UCZESTNIKIEM PROGRAMU “FARMA”

POZNALI ZASADY BEZPIECZEŃSTWA NA WSI I SPOTKALI SIĘ Z UCZESTNIKIEM PROGRAMU “FARMA”

Na wsi należy szczególnie dbać o bezpieczeństwo ze względu na różnorodne zagrożenia. Wiedzą o tym uczniowie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Pniewie oraz uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych w Zatorach, w których odbyły się spotkania prowadzone przez specjalistów pt. „Jestem bezpieczny na wsi”. Zasady poznawali w towarzystwie uczestnika programu Farma, tancerza i znanego tiktokera – Rafała Rzemka.

Jak dbać o bezpieczeństwo żyjąc i pracując na wsi i jak unikać wypadków w gospodarstwie – to tematy spotkań pułtuskich policjantów z dziećmi w szkołach na terenie powiatu pułtuskiego. Zajęcia te mają na celu uchronienie najmłodszych przed ewentualnymi wypadkami w trakcie prac w rolnictwie. Tym razem potrzebną wiedzę zdobyli uczniowie szkół w Pniewie i Zatorach. Na zajęcia zawitały także najmłodsze dzieci z Przedszkola Samorządowego w Zatorach.

Rozmowy na temat bezpieczeństwa prowadzili: Dzielnicowa Gminy Zatory – sierż. Izabela Wierzbicka ,
mł. asp. Magdalena Bielińska – zajmująca się profilaktyką nieletnich, Dzielnicowy Gminy Obryte – mł. asp. Przemysław Jakubiak oraz opiekun Świetlicy Gminnej w Zatorach – Justyna Kowalska. Edukacja połączona była z wizytą gościa specjalnego, do którego wszyscy ustawili się w kolejce po autograf i wspólne zdjęcie. A mowa o uczestniku Programu „Farma”- pochodzącym z Pułtuska. To Rafał Rzemek – wyśmienity tancerz oraz znany i lubiany tiktoker.

Chcieliśmy aby dzieci wiedziały na jakiego rodzaju niebezpieczeństwa są narażone w najbliższym otoczeniu, w szkole, domu czy na placu zabaw.

Świetlica Gminna w Zatorach profil Facebook

Tematem spotkań było bezpieczeństwo podczas wykonywanych prac polowych. Policjanci uświadamiali najmłodszych o zagrożeniach, z jakimi mogą spotkać się w trakcie trwania prac w rolnictwie. Jak ważne jest zachowanie bezpieczeństwa kiedy w pobliżu znajdują się ruchome elementy maszyn. Policjanci uczulali dzieci, że nie mogą one podchodzić do urządzeń i maszyn rolniczych, że tylko osoby dorosłe odpowiednio przygotowane, czy przeszkolone w zakresie obsługi takich urządzeń mają dostęp do sprzętu rolniczego. Funkcjonariusze przekazali również dzieciom wiedzę na temat zagrożeń, jakie mogą ich spotkać na terenie podwórka, nawet w najbardziej nieprzewidywalnej sytuacji. Głębokie zbiorniki, wykopy czy studnie, dostęp do toksycznych nawozów czy zbiorników z łatwopalnymi substancjami to czynniki, które mogą przynieść zagrożenie i poważne niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia.

W czasie spotkania dzieci zadawały pytania i aktywnie uczestniczyły w zajęciach. Są świadome, że praca w gospodarstwie polega również na hodowli zwierząt i życiu w ich otoczeniu. Najmłodsi są uczeni, że zwierzęta gospodarskie, często poprzez swoje gabaryty mogą stanowić potencjalne zagrożenie. Jak zachować się, aby unikać wszelkich niebezpieczeństw, jak być bezpiecznym żyjąc i pracując na wsi oraz jak zareagować w sytuacji zagrożenia i gdzie szukać pomocy tego dowiadują się dzieci podczas takich zajęć.

Niezwykle ważne jest dawanie dobrego przykładu. Najmłodsi najłatwiej uczą się przez obserwację i naśladowanie. Dziecięcy brak wyobraźni i doświadczenia może doprowadzić do poważnych wypadków.

Żródło i foto: Świetlica Gminna w Zatorach oraz mazowiecka.policja.gov.pl mł. asp. Anna Kowalczyk