/ŻONKILE OD PUŁTUSZCZAN JAKO ZNAK ZBIOROWEJ PAMIĘCI. W hołdzie ofiarom Holokaustu

ŻONKILE OD PUŁTUSZCZAN JAKO ZNAK ZBIOROWEJ PAMIĘCI. W hołdzie ofiarom Holokaustu

80 lat temu wybuchło powstanie w Getcie Warszawskim. Dziś żółte żonkile widać w wielu miastach Polski jako znak zbiorowej pamięci. Nie zapomnieli o tym ważnym geście pamięci również pułtuszczanie.

“Jeśli w tamtych warunkach można było być człowiekiem, to i ty też możesz być człowiekiem”

– Marek Edelman, jeden w przywódców powstania w Getcie Warszawskim

W poniedziałek (17 kwietnia) lokalna społeczność zgromadziła się przy pomniku Pamięci Społeczności Żydowskiej Ziemi Pułtuskiej przy ulicy Kotlarskiej, aby wyrazić szacunek wobec wobec Ludności Żydowskiej, która w wyniku Holokaustu w latach 1939 – 1945 poniosła śmierć. Wydarzenia te upamiętnia „Jom ha-Szoa”, czyli Dzień Pamięci Zagłady i Aktów Odwagi obchodzony w tym roku w dniach 17-18 kwietnia. Uroczystość była również hołdem dla ofiar powstania w Getcie Warszawskim.

Organizatorami uroczystości było Pułtuskie Stowarzyszenie Dialogu MOST oraz samorządy: Powiatu pułtuskiego i gminy Pułtusk. Zgromadzeni przedstawiciele organizatorów, lokalnych instytucji oraz młodzież szkolna złożyli pod pomnikiem w geście pamięci żółte żonkile oraz zapalili znicz.

Pamięć o największym zbrojnym zrywie Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszym powstaniu miejskim w okupowanej Europie przywołują “Dzieci z Bramy Kościuszki 39” w Pułtusku.

19 kwietnia 1943 roku warszawscy Żydzi podjęli walkę zbrojną z Niemcami. Powstańcy nie mogli mieć nadziei na zwycięstwo. Kierowała nimi chęć odwetu na Niemcach, zadania wrogowi możliwie wysokich strat. Przede wszystkim wybierali jednak śmierć z bronią w ręku. Wobec perspektywy nieuchronnej zagłady nie chcieli ginąć biernie. Powstanie kwietniowe było największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszym powstaniem miejskim w okupowanej Europie.

Dzieci z Bramy Kościuszki 39 – profil Facebook

Żonkile symbolizują pamięć i szacunek wobec ofiar powstania w getcie warszawskim, związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej. W 2023 roku organizatorzy akcji społeczno-edukacyjnej “Żonkile” (Muzeum Historii Żydów Polskich) przywracają pamięć o cywilach.

Sytuacja cywilów przebywających w czasie powstania w getcie warszawskim jest jednym z istotniejszych tematów, które chcemy poruszyć podczas całorocznego programu towarzyszącego obchodom 80. rocznicy wybuchu powstania. Również akcję Żonkile dedykujemy cywilom – około 50 tysiącom kobiet, mężczyzn i dzieci przebywających w kryjówkach na strychach domów i podziemnych bunkrach w trakcie walk, a także w gruzach getta po upadku powstania. Przez wiele tygodni pozostawali nieuchwytni dla niemieckich żołnierzy, a ich opór był tak samo ważny, jak opór tych, którzy walczyli z bronią w ręku.

Muzeum Historii Żydów Polskich

Wirtualny żonkil

Organizatorzy akcji zachęcają do publikowania zdjęć żonkili i naklejek w mediach społecznościowych. Użyjcie efektu z żonkilem na Instagramie i udostępnijcie swoje zdjęcie. Nie zapomnijcie o hashtagach: #ŁączyNasPamięć oraz #AkcjaŻonkile, a także o oznaczeniu profilu @polinmuseum.

WIĘCEJ O AKCJI ŻONKILE ORAZ PROGRAM CAŁOROCZNYCH OBCHODÓW – KLIKNIJ

Foto: pultusk.pl / powiatpultuski.pl / Trójka Pułtusk – Facebook / Dzieci z Bramy Kościuszki 39 – Facebook