/Henryk Kowalczyk zrezygnował z funkcji ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Pozostaje wicepremierem.

Henryk Kowalczyk zrezygnował z funkcji ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Pozostaje wicepremierem.

Dzisiaj (05.04.23r.) o godz. 10:00 Henryk Kowlaczyk wydał oświadczenie, w którym poinformował, że rezygnuje z funkcji ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Chodzi o decyzję KE, która opublikowała projekt przedłużenia bezcłowego i bezkontyngentowego importu zbóż z Ukrainy na kolejny rok.

– Złożyłem rezygnację z funkcji ministra rolnictwa i rozwoju wsi, widząc, że podstawowy postulat rolników przez Komisję Europejską nie zostanie spełniony – powiedział wicepremier Kowalczyk. 

Poseł Ziemii Pułtuskiej wyjaśnił podczas swojego oświadczenia, że Komisja Europejska opublikowała projekt przedłużenia bezcłowego i bezkontyngentowego importu zbóż z Ukrainy na kolejny rok, który ma obowiązywać od czerwca tego roku do 5 czerwca 2024 r. 

Bardzo dziękuję za współpracę wszystkim organizacjom rolniczym. Życzę mojemu następcy sukcesów i rozwiązania problemu.

– dodaje Henryk Kowalczyk

Według nieoficjalnych informacji prawdopodobnie nowym ministrem rolnictwa zostanie przewodniczący sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Robert Telus. 

Henryk Kowalczyk, który dalej będzie pełnił funkcję wicepremiera, był ministrem rolnictwa od 26 października 2021 roku. Wcześniej pełnił już kilka funkcji ministerialnych – zarówno w rządzie Beaty Szydło, jak i rządach Mateusza Morawieckiego – był ministrem środowiska w latach 2018-2019 i szefem Komitetu Stałego Rady Ministrów w latach 2015-2018. 

Oświadczenie:

Fot: Twitter/Henryk Kowalczyk