/Ile zapłacisz za ochlapanie pieszego, wjeżdżając na kałużę?

Ile zapłacisz za ochlapanie pieszego, wjeżdżając na kałużę?

Przejazd aut po mokrej nawierzchni podczas ulewnych deszczów często kończy się niespodziewanym, przymusowym “prysznicem” dla pieszych. Wielu z nas zna taki scenariusz z autopsji. Niestety nie każdy kierowca zachowuje należytą ostrożność podczas jazdy, gdy na drodze znajdują się kałuże. Tymczasem taka niefrasobliwość może sporo kosztować.

Za ochlapanie pieszego grozi mandat

Ochlapanie pieszego podczas jazdy autem to nie tylko kwestia braku kultury, ale też kwestia złamania prawa. Okazuje się, że za takie zachowanie grozi mandat w wysokości od 500 zł do nawet 1500 zł. Wystarczy, że osoba poszkodowana zapamięta numer rejestracyjny pojazdu i będzie miała świadka zdarzenia. Co ważne, mandat można otrzymać nawet po fakcie, kiedy kierowca odjedzie z miejsca zdarzenia.

Koszty mogą być jeszcze większe, jeśli w wyniku zachlapania zostaną uszkodzone rzeczy pieszego np. ubrania, dokumenty czy sprzęty elektroniczne. Sprawa będzie bardziej skomplikowana, jeśli pieszy z powodu ochlapania straci równowagę i dozna jakichś obrażeń.

Karę na kierowcę może nałożyć policja, ale możliwe jest też wszczęcie postępowania cywilnego, jeśli pieszy domaga się odszkodowania.

źródło: www.moja-ostroleka.pl