/[FOTO] Samorządowcy z Ukrainy odwiedzili pułtuskie firmy.

[FOTO] Samorządowcy z Ukrainy odwiedzili pułtuskie firmy.

W poniedziałek w Domu Polonii rozpoczęło się dwudniowe Forum Współpracy Polsko-Ukraińskiej „Ramię Przyjaciela”, którego organizatorami są: Dom Polonii na Wschodzie, Stowarzyszenie “Wspólnota Polska” oraz Samorząd Gminy Pułtusk. Honorowym patronatem wydarzenie objął Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk.

W ramach wydarzenia w poniedziałek odbyły się panele eksperckie, natomiast we wtorek, po spotkaniu w Urzędzie Miasta uczestnicy forum wyruszyli w teren. Samorządowcy z Ukrainy wizytowali pułtuskie firmy, które w przyszłosci mogą brać udział w odbudowie kraju naszych sąsiadów. Uczestnicy forum odwiedzili firmy Polmek, ETI Polam, Mardom oraz Brix. Do dwóch ostatnich firm udało nam się pojechać. Aby trafnie podsumować wizytę u lokalnych przedsiębiorców, najlepiej posłużyć się powiedzeniem ,,Cudze chwalicie, swego nie znacie…”. Obydwie firmy zrobiły duże wrażenie nie tylko na gościach z Ukrainy ale także na mieszkańcach Pułtuska, uczestniczących w forum.

Mardom to rodzinna firma, która działa już od 1985 i zatrudnia blisko 700 osób. Specjalizuje się w produkcji karniszy, mebli drewnianych i innych elementów wyposażenia wnętrz, które trafiają do tak znanych sieci jak: IKEA, Leroy Merlin i Castorama. Siedziba firmy mieści się w Lipnikach Starych a nowa hala produkcyjna, która powstała niespełna dwa lata temu, ma powierzchnię (m2) przybliżoną do pułtuskiego rynku (20.000 m2). W ostatnich latach do Grupy Mardom powołała do działania firmę AGGE, zajmującą się produkcją maszyn a w zasadzie całych zautomatyzowanych zespołów maszyn, dzieki którym najcięższe dla człowieka prace wykonują maszyny. Firma produkuje maszyny nie tylko na własne potrzeby ale także współpracuje z firmami w całej europie.

Z kolei BRIX to marka wyrobów betonowych produkowanych przez firmę Drogi i Mosty Jan Kaczmarczyk, która działa od 1985 r. i zatrudnia kilkuset pracowników. Marka BRIX powstała w 2015 roku, a wraz z nią zakład produkcyjny prefabrykatów betonowych w Kosewie k. Nasielska. W hali produkcyjnej największe wrażenie zrobiła na wszystkich maszyna do produkcji wielowymiarowych betonowych konstrukcji, z których można wybudować wiele ciekawych konstrukcji, m.in. nowoczesne domy modułowe.