/KUPIŁ ROWER ALE GO NIE OTRZYMAŁ. JAK NIE DAĆ SIĘ OSZUKAĆ W INTERNECIE?

KUPIŁ ROWER ALE GO NIE OTRZYMAŁ. JAK NIE DAĆ SIĘ OSZUKAĆ W INTERNECIE?

Kupił rower. Ogłoszenie znalazł na popularnym portalu sprzedażowym. 38-letni mieszkaniec powiatu pułtuskiego nie podejrzewał, że ma do czynienia z oszustem. Co zrobić, by nie zostać oszukanym w sieci?

Telefony, laptopy, rowery, ubrania, zabawki itd.… Takich ogłoszeń bardzo często szukamy w internecie. Kusi nas atrakcyjna cena i duża dostępność.

Pamiętajmy jednak o kilku zasadach, bo w sieci jest wielu oszustów. Przekonał się o tym mieszkaniec naszego powiatu, który zakupił na popularnym portalu sprzedażowym rower w atrakcyjnej cenie. Sprzedający od razu napisał, że w grę wchodzi tylko przelew z góry na wskazane konto bankowe. 38-letni mieszkaniec powiatu pułtuskiego nie podejrzewał, że ma do czynienia z oszustem i przelał pieniądze. Niestety roweru nie otrzymał i pieniędzy nie odzyskał.

Policja ostrzega! Abyś nie stracił pieniędzy warto zastosować się do kilku zasad bezpiecznych zakupów w sieci:

  • zwracaj szczególną uwagę na to, czy cena towaru nie wydaje się zbyt atrakcyjna – oszuści często kuszą kupujących bardzo niską ceną,
  • wybieraj opcję, jeśli to możliwe płatności za pobraniem,
  • zawsze kieruj się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego,
  • sprawdzaj dokładnie wiadomości, jakie otrzymujemy w toku płatności mobilnych i czytaj, na co wyrażasz zgodę i jaki przelew potwierdzasz,
  • nie korzystaj z linków otrzymanych od niepewnych, nieznanych platform,
  • nie udostępniaj haseł i loginów do bankowości internetowej.

Autor: sierż. Renata Soból