/[WIDEO] Pułtuski Żłobek dba o ,,Zdrowy uśmiech” swoich podopiecznych

[WIDEO] Pułtuski Żłobek dba o ,,Zdrowy uśmiech” swoich podopiecznych

W pułtuskim żłobku wiedzą jak łączyć dobrą zabawę z promowaniem zdrowego stylu życia! W ramach Ogólnopolskiego Projektu edukacyjno-profilaktycznego “Zdrowy uśmiech” zorganizowanego przez Żobek Gminny w Jaczowie, ciocie przygotowały dla swoich podopiecznych kącik dentystyczny, zabawy, warsztaty i przedstawienie teatralne.

Już ponad połowa trzylatków ma problemy z próchnicą, tymczasem, jak podkreśla lekarz dentysta Anna Drężek, jest to poważne zagrożenie dla zdrowia:

Próchnica zębów mlecznych nieleczona lub leczona nieskutecznie w bardzo szybkim tempie doprowadza do powikłań ze strony miazgi a dalej do powstawania stanów zapalnych tkanek okołozębowych, finalnie do przedwczesnej utraty zębów. Poza tym próchnica zębów mlecznych jest jedną z przyczyn próchnicy wyrzynających się zębów stałych. Dodatkowo ubytki próchnicowe, szczególnie te głębokie, stanowią rezerwuar bakterii patogennych, które zwłaszcza przy obniżonej odporności organizmu, mogą zasiedlać zarówno okoliczne jak i odległe tkanki i narządy. Tym samym bakterie te mogą mieć wpływ na przebieg niektórych chorób przewlekłych (np. cukrzyca, łuszczyca, zapalenie stawów) a w skrajnych przypadkach nawet prowadzić do ciężkich powikłań ogólnoustrojowych.

Pułtuski Żłobek Miejski przystąpił więc do ogólnopolskiego projektu mającego na celu promowanie wśród dzieci zasad dbania o prawidłową higienę jamy ustnej. W ramach projektu należało wykonać cztery zadania. Pierwszym z nich było stworzenie kącika dentystycznego. W żłobku otworzono klinikę dra Ząbka. Maluchy wcieliły się w role pacjentów, a ciocie – w dentystów. Potem jednak role się odwróciły, dzieci same chętnie chwyciły za narzędzia dentystyczne. Z pewnością wszystkie maskotki i lalki mają już wykonany staranny przegląd zębów… Wizyta w kąciku dentystycznym miała na celu oswoić żłobkowiczów z gabinetem prawdziwego stomatologa.

Kolejne zadanie polegało na zorganizowaniu zabawy muzyczno-ruchowej o tematyce stomatologicznej. W sali pojawił się dentystyczny tor przeszkód, który dzieci chętnie pokonywały. Trzecie zadanie to przedstawienie teatralne dotyczące higieny jamy ustnej, które zostało przygotowane przez ciocie- żłobkowe aktorki.

Uważam, że moja kadra stanęła na wysokości zadania, ich kreatywność, jak same stwierdziły, przerosła ich oczekiwania. Wielkie brawa należą się też naszym dzielnym maluchom, które z wielkim zaangażowaniem, dziecięcą ciekawością i ogromnym uśmiechem wykonywały wszystkie zadania.

– mówi dyrektor żłobka Katarzyna Kalińska-Lange.

Czwartym zadaniem był pokaz umiejętności mycia zębów. Pomoc w jego realizacji zaoferowała
lekarz dentysta Anna Drężek, mama Wandzi uczęszczającej do pułtuskiego żłobka. Pani Dentystka podzieliła się cennymi radami i ogromną wiedzą na temat stomatologii dziecięcej. Wykonała profesjonalny przegląd dziecięcych ząbków w kąciku dentystycznym, pokazała jak prawidłowo powinno wyglądać mycie zębów.

Dzięki temu, że przegląd odbywał się w formie zabawy w żłobkowym kąciku dentystycznym, dzieci chętnie siadały na fotel, pokazywały ząbki, zadawały pytania. Myślę, że nabrały zaufania do dentysty

– podkreśla Anna Drężek.

Rodzice żłobkowiczów przyznają, że są zachwyceni akcją, a przedsięwzięcie przeszło ich najśmielsze oczekiwania:

Akcja mycia zębów w Żłobku pomogła nam w codziennym dbaniu o prawidłową higienę jamy ustnej naszych pociech. Jedyną „trudnością” z jaką przyszło nam się zmierzyć jest wyjście ze Żłobka. Kącik dentystyczny usytuowany jest tuż przy wyjściu z placówki, więc dzieci nie przechodzą obok niego obojętnie, a my jesteśmy zmuszeni cierpliwie poczekać do końca zabawy.  Akcja wywarła na naszych dzieciach tak duże wrażenie, że opowieściom o wizycie Pani Dentystki, przeglądzie zębów w kąciku dentystycznym i grupowym myciu zębów nie ma końca

– opowiadają Aleksandra Demczyńska-Kędel, mama Lenki i Joanna Zych, mama Hani.

Do udziału w projekcie Dyrektor Żłobka zaprosiła też przedszkolaków z Przedszkola Miejskiego nr 5 i Przedszkola Miejskiego z oddziałami integracyjnymi nr 4, dla których Żłobkowe Ciocie zorganizowały warsztaty w kąciku dentystycznym.

Projektem zainteresowały się także media regionalne. Wczoraj pułtuski żłobek odwiedziła z kamerą ekipa z TVP3- Redaktor Monika Szyperska oraz operator kamery Maciej Zagroba. Nagranie z wizyty można obejrzeć tutaj:

https://warszawa.tvp.pl/68688302/w-miejskim-zlobku-w-pultusku-powstal-nietypowy-gabinet-dentystyczny

Projekt został zorganizowany przez Żobek Gminny w Jaczowie oraz I Ogólnopolskie Stowarzyszenie Publicznych i Niepublicznych Żłobków i Klubów Dziecięcych, w związku z Miesiącem Zdrowia Jamy Ustnej, który obchodzimy w marcu.

Z niecierpliwością czekamy na podsumowanie projektu, w który włożyliśmy całe nasze serca. Dla nas przede wszystkim najważniejszy jest zdrowy uśmiech naszych dzieci. Cieszymy się, że projekt spotkał się z życzliwością rodziców i finalnie wspólnymi siłami osiągnęliśmy zamierzony cel.

– podsumowuje dyrektor żłobka Katarzyna Kalińska-Lange.