/Wystawa „Jubileusz Mikołaja Kopernika w 550. rocznicę urodzin”

Wystawa „Jubileusz Mikołaja Kopernika w 550. rocznicę urodzin”

8 marca w Szkole Podstawowej nr 4 im. Ireny Szewińskiej w Pułtusku odbyło się otwarcie wystawy „Jubileusz Mikołaja Kopernika w 550. rocznicę urodzin”, którą można oglądać w holu głównym.

Wystawę przygotowało Polsko-Kanadyjskie Stowarzyszenie Biznesmenów i Profesjonalistów w Windsorze (PCBPAW) w Kanadzie.

Wystawa prezentowana była trzy tygodnie temu w Senacie RP, następnie na Politechnice Warszawskiej i od niedzieli będzie na Uniwersytecie Jagiellońskim

– podkreślił Krzysztof Łachmański, Dyrektor Szkoły.

Inspiratorem i twórcą wystawy jest Pan Jerzy Barycki – prezes PCBPAW, absolwent Politechniki Warszawskiej, działacz społeczny, dokumentalista, promotor Polski w Kanadzie i Kanady w  Polsce, członek Rady Polonii Świata, dyrektor Zarządu Głównego Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Kanadzie, wieloletni prezes i wiceprezes Kongresu Polonii Kanadyjskiej, wieloletni doradca i promotor młodych liderów Polonii Kanadyjskiej, inicjator, koordynator i promotor kolekcji wystaw narodowych.

Gościem specjalnym był Dawid Makarczyk. Sam przygotował i interpretował tekst na podstawie listów Mikołaja Kopernika do Papieża Pawła III. Dawid jest Studentem Uniwersytetu Waterloo w London w Kanadzie, przebywający czasowo w Warszawie na praktyce w Instytucie Plazmy, w Wojskowej Akademii Technicznej.

Dawid jest uzdolniony w wielu dziedzinach: matematyka, fizyka, szachy, deklamacje, tańczy w zespole folklorystycznym „Tatry”, prowadzi drużynę ZHP, jest młodym liderem w Polonii Kanadyjskiej.

Podczas otwarcia Jerzy Barycki i Krzysztof Łachmański wymienili się pamiątkowymi upominkami. Na ręce Dyrektora “szkoły “Czwórki” został złożony okolicznościowy medal.

Dyrektor Krzysztof Łachmański zaprosił do zwiedzania wystawy okoliczne szkoły, a część z nich już odpowiedziała pozytywnie na zaproszenie. Wystawa będzie dostępna w dniach 9-10 marca w godz. 9.00-16.00.

Relacja zdjęciowa poniżej.