/[FOTO] Wielkie czytanie w językach obcych w “Skardze”

[FOTO] Wielkie czytanie w językach obcych w “Skardze”

Dzisiaj, w Liceum Ogólnokształcącym im. Piotra Skargi w Pułtusku odbyło się wyjątkowe wydarzenie pod hasłem „Skarga lubi czytać –wielkie czytanie w  językach obcych”. 

Spotkanie otworzyła dyrektor Anna Majewska:

Dzisiejsze spotkanie – „Skarga lubi czytać czyli Wielkie czytanie w językach obcych” jest efektem współpracy wszystkich nauczycieli języków obcych w Skardze oraz naszej biblioteki. W tym roku szkolnym realizujemy Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0, a otrzymane środki finansowe w ramach Priorytetu 3, zostały przeznaczone na: zakup 553 nowości wydawniczych i lektur do naszej biblioteki. Czytanie połączyliśmy z językami obcymi, bo inny język to inna wizja życia.

Geoffrey Willans, angielski pisarz powiedział, że “Nigdy w pełni nie zrozumiesz jednego języka, dopóki nie zrozumiesz co najmniej dwóch.” W naszej szkole uczycie się trzech, a dziś usłyszycie fragmenty literatury obcojęzycznej i piosenki w języku angielskim, francuskim, niemieckim, rosyjskim i ukraińskim. Zapraszam.

Uczestnicy wydarzenia zostali zaproszeni do wspólnego czytania, śpiewania i wspólnej zabawy w różnych językach, których uczą się w szkole…  i nie tylko. Czytanie rozpoczęto od języka, którego uczą się wszyscy, od języka angielskiego. Słuchamy piosenek w tym języku, ale literaturę znamy raczej z przekładów.  Dziś zaproszono nas do jednego z najbardziej znanych angielskich domów – do Chatki Puchatka. Fragment książki, która wielu osobom towarzyszy od dzieciństwa i w której ciągle odkrywamy coś nowego usłyszeliśmy w interpretacji Filipa Cieślaka.

Z domu Kubusia Puchatka przenieśliśmy się do krainy czarów, by spotkać Alicję. Fragment utworu Lewisa Carolla przeczytała Katarzyna Musińska.

Potem nadszedł czas na piosenkę. Utwór „Shallow” wykonali Karolina Fabisiak i Mateusz Włodarczyk.

Czytając utwory w języku angielskim, nie sposób pominąć dzieł Williama Szekspira, jednego z najwybitniejszych pisarzy  literatury angielskiej i reformatora teatru. Wysłuchaliśmy sonetu 116  w interpretacji Małgorzaty Skoczeń.

Język niemiecki to kolejny europejski język, którego uczy się społeczność „Skargi”. Dziś poznaliśmy fragment książki „Moje stulecie”  Gunthera Grassa, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1999 roku. Wybrany fragment przeczytał Oliwier Zdunek.

Ten język uchodzi za trudny, ale są osoby, które chętnie się go uczą – to język francuski. Fragment utworu, który zapewne wszyscy znają, przeczytała Anna Mroziewicz, która zaprosiła nas na spotkanie z Małym Księciem.

A potem chwila z muzyką. Piosenkę Vanessy Paradis „La Seine” zaśpiewała Oliwia Pudlis.

Kolejnym językiem, którego młodzież uczy się w pułtuskim liceum jest język rosyjski. Fragment bajki Alekasndra Puszkina zatytułowanej „O rybaku i rybce” przeczytała Oliwia Arazy.

Kolejnego języka można uczyć się nie na lekcjach, ale od koleżanek i kolegów, którzy przybyli z Ukrainy. To język ukraiński. Usłyszeliśmy wiersz Liny Kostenko w interpretacji Rusłana Skowrońskiego.

Piosenkę ukraińskiego zespołu Boombox zatytułowaną „Happy End” wykonała p. Polina Tkachenko – asystent międzykulturowy pracujący w szkole.

Wielkie Czytanie w językach obcych zakończyło się w sposób zupełnie wyjątkowy. Sam autor przeczytał fragment swojego utworu. Emilian Wojnowski, pisarz, tłumacz, nauczyciel języka angielskiego zaprezentował opowiadanie, które niegdyś zostało opublikowane w języku angielskim, w antologii „Home” (wyd. Ghost Orchid Press) skupiającej teksty, w których motywem przewodnim był dom (jakkolwiek interpretowany). Opowiadanie ma zaledwie 100 słów: to tzw. z angielskiego drabble, czyli opowiadanie na nie więcej, nie mniej, jak 100 słów właśnie.

Poprosiliśmy p. Emiliana o komentarz do wydarzenia:

Świetnie się bawiłem! Uczestnicy przypominali trupę lingwistycznych akrobatów, którzy z łatwością i wdziękiem przechodzą — a raczej przeskakują — z jednego języka na drugi. Byłem zdumiony ich umiejętnościami i elokwencją, gdy ożywiali teksty na scenie. Słuchanie interpretacji klasycznych i popularnych tekstów w obcych językach jawiło mi się czymś nieodgadnionym, a zarazem bliskim memu sercu. To było niesamowicie rozrywkowe i edukacyjne doświadczenie.

Na koniec zaproszono wszystkich do wspólnego śpiewania znanego utworu –  „Panie Janie” .  Na scenie  wykonali go w pięciu językach uczniowie szkoły.

W ostatnich słowach Dyrektor Anna Majewska podziekowała wszytskim uczestnikom i nauczycielom a szczegółnie Pani Anecie Lesińskiej, która była odpowiedzialna za organizację tego wydarzenia.

FOTOREPORTAŻ: