/PIESI TRAFILI DO SZPITALA, PIES NIE PRZEŻYŁ WYPADKU. POLICJA PUBLIKUJE NAGRANIE KU PRZESTRODZE [wideo]
wypadek na przejściu dla pieszych

PIESI TRAFILI DO SZPITALA, PIES NIE PRZEŻYŁ WYPADKU. POLICJA PUBLIKUJE NAGRANIE KU PRZESTRODZE [wideo]

Policja opublikowała ku przestrodze kierowców i pieszych nagranie z wypadku, w wyniku którego 2 osoby trafiły do szpitala. Wypadku nie przeżył towarzyszący im pies. Do wypadku doszło 2 stycznia na przejściu dla pieszych przy ul. Młodzieżowej w Płońsku. Policjanci apelują do kierowców o zachowanie ostrożności i zdjęcie nogi z gazu w okolicach przejść dla pieszych.

W poniedziałek (2 stycznia) około godziny 18:20 na ul. Młodzieżowej w Płońsku doszło do potrącenia dwojga pieszych przez samochód osobowy. Ze wstępnych policyjnych ustaleń wynika, że kierujący fordem 29-letni raciążanin, jechał od strony ronda na skrzyżowaniu ulic Kopernika i Jaworskiego. Kierowca nie ustąpił pierwszeństwa pieszym-kobiecie i mężczyźnie przechodzącym wraz z psem po przejściu dla pieszych. 37-latek i 34-latka, mieszkańcy Płońska, z obrażeniami ciała zostali przewiezieni do szpitali w Ciechanowie i Płońsku. Zwierzę nie przeżyło zderzenia z pojazdem.

POLICJA APELUJE O OSTROŻNOŚĆ

Ostrożność to jedna z cech, która ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo drogowe. Dotyczy to zarówno kierowców, jak i innych uczestników ruchu. Policja przypomina, że kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest zobowiązany do zachowania szczególnej ostrożności.

Powinien zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego będącego na tym przejściu albo na nie wchodzącego. Obowiązany jest do ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

Piesi również, zanim wkroczą na „zebrę” powinni się rozejrzeć i upewnić, czy mają ku temu odpowiednie warunki. Warto zauważyć, że piesi, rowerzyści oraz motorowerzyści należą do grupy niechronionych uczestników ruchu drogowego, która jest szczególnie narażona na tragiczne skutki podczas zdarzeń drogowych. A konfrontacja z pojazdem, w najlepszym wypadku skończy się dla nich ogólnymi potłuczeniami ciała.

Policja przypomina też, że piesi są obowiązani do korzystania z elementów odblaskowych w czasie poruszania się po zmroku poza terenem zabudowanym. Warto jednak korzystać z nich nie tylko poza miastem, ale także w mieście, gdzie pewna część przejść dla pieszych czy też ulic wciąż pozostaje niedostatecznie doświetlona.

Opr. na podstawie informacji kom. Kingi Drężek-Zmysłowskiej / nagranie Policja Płońsk