/Mieszkana Pułtuska w sylwestra straciła 4.000 zł. To kolejna ofiara cyberoszustów.

Mieszkana Pułtuska w sylwestra straciła 4.000 zł. To kolejna ofiara cyberoszustów.

Tego sylwestra jedena z mieszkanek Pułtuska zapamięta na dobre. Przez fałszywy link imitujący stronę banku straciła 4.000 zł. To już kolejna ofiara cyberoszustów. Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności.

Nieznany sprawca, poprzez przesłanie fałszywego linku imitującego stronę banku, uzyskał dane osobowe, a następnie po zalogowaniu się do konta bankowego pokrzywdzonej wykonał przelew na kwotę 4000 zł, działając na szkodę 21-letniej mieszkanki Pułtuska.

– informuje KPP w Pułtusku

Pułtuska Policja ostrzega i apeluje!

Coraz więcej osób korzysta z zakupów online, gdyż są one szybkie i wygodne. Niestety ułatwia to również aktywną działalność oszustom, m. in. tym którzy za pośrednictwem ofert kupna/sprzedaży wyłudzają pieniądze. Uważajmy też podczas inwestycji w „Bitcoin’y”, czyli krypto-walutę. Nie klikajmy w żadne linki czy odnośniki niewiadomego pochodzenia. Pamiętajmy, aby nigdy nie podawać danych dostępowych do banku lub żadnego serwisu.

Uzyskiwanie danych personalnych lub danych do logowania w różnych serwisach poprzez wprowadzanie w błąd lub za pomocą złośliwego oprogramowania to dziś częste sposoby działania oszustów. Aby móc się przed nimi chronić należy stosować się do kilku zasad bezpieczeństwa i przede wszystkim należy ograniczyć zaufanie. Jedną z podstawowych zasad jest ochrona danych. Nigdy, żadna uczciwa firma nie poprosi nas o podanie danych do logowania na konto, zarówno te bankowe, jak i do serwisów społecznościowych. Dlatego też NIGDY i NIKOMU takich danych nie przekazujemy!

Co jakiś czas słyszy się, że ktoś został przekonany o możliwości dołączenia do intratnej inwestycji w „Bitcoin’y”, czyli krypto-walutę. Osoby chcące „zarobić” przekazują dane dostępowe do swojego konta bankowego w celu przeprowadzenia „uwierzytelniających” operacji oszustowi, który zaciąga na daną osobę kredyty. Oszuści podszywają się też pod popularne serwisy bądź firmy kurierski wysyłają fałszywe maile. Znajdziemy w nich informacje o konieczności uregulowania zaległości, inaczej nasz dostęp do serwisu zostanie zablokowany, albo o braku możliwości odnalezienia naszego adresu, przez co nie można dostarczyć przesyłki. W obu przypadkach NIE WOLNO wchodzić w żaden z dołączonych linków/odnośników. Przekierują nas one na stronę do złudzenia przypominającą oryginalną, a następnie poprzez złośliwe oprogramowanie podczas próby logowania do serwisu lub do banku wykradną nasze dane dostępowe.


Oszustów możemy tez spotkać na portalach aukcyjnych, gdzie zamieszczają bardzo atrakcyjną ofertę. Zainteresowani myślą, że kontaktują się ze sprzedawcą. Oszuści bardzo umiejętnie podchodzą do klienta i są w stanie przekonać go do płatności z góry lub wpłaty zaliczki, wykorzystując jego nieświadomość i brak ostrożności w sieci. Istotny jest sposób realizowania płatności za towar. Nowe technologie, które ułatwiają nam codzienne życie, są także wykorzystywane przez przestępców, dlatego bardzo łatwo stać się ofiarą oszustwa internetowego.

Pamiętajmy:

NIGDY i NIKOMU nie przekazujmy naszych danych służących do logowania do żadnego serwisu. Weryfikujmy nietypowe maile poprzez np. infolinię danej firmy (nie stosujmy do tego danych kontaktowych podanych w mailu – sami wyszukujmy w sieci!). Nie wchodźmy w nieznane nam linki. Starajmy się korzystać ze sprawdzonych stron. Zawsze sprawdzajmy możliwe metody płatności i dane kontaktowe sprzedawcy. Unikajmy płatności z góry, bądź dokonujmy jej tylko na sprawdzonych i zaufanych portalach. Patrzmy na opinie zarówno o sprzedawcy, jak i sklepie. Każde oszustwo internetowe można zgłosić na Policję.

Źródło: Kronika KPP Pułtusk

Fot. zdjecie poglądowe Yura Fresh/unsplash.com