/[FOTO] Retrospektywy ponownie w Pułtusku. Projekcje, wystawy i warszaty filmowe organizowane przez twórców Festiwalu Filmowego NNW.

[FOTO] Retrospektywy ponownie w Pułtusku. Projekcje, wystawy i warszaty filmowe organizowane przez twórców Festiwalu Filmowego NNW.

Retrospektywy to skrócona forma znanego w kraju festiwalu filmowego ,,Niepokorni Niezłomni Wyklęci”. Organizatorzy Retrospektyw jeżdżą po Polsce z wybranymi filmami prezentowanymi w Gdyni. Widzowie mogą liczyć także na niespodzianki w postaci pokazów specjalnych czy premier.

Projekcjom towarzyszą liczne inicjatywy, jak np. warsztaty i konkursy filmowe oraz stylizacji modowych, a także konkurs teatralny w ramach projektu Młodzi dla Historii, wystawy, koncerty, żywe lekcje historii oraz warsztaty aktywizujące lokalne środowiska pozarządowe. Retrospektywy są także okazją, aby podczas uroczystej Gali uhonorować bohaterów niepodległościowych i wolnościowych z danego regionu statuetkami: Sygnet Niepodległości oraz Drzwi do Wolności.

W gronie kilkudziesięciu miast, w których odbywają się Retrospektywy znalazł się równiez Pułtusk.

Festiwal NNW powrócił do Pułtuska po trzech latach i rozpoczął się dokładnie w 41 rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego (13.12.1981r.).

Anna Majewska, Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Skargi w Pułtusku, powitała gości i uczniów klasy II. Życzyła im owocnego udziału w dwudniowych warsztatach filmowych.

„Dzień pierwszy będzie dla was wykładem z teorii jak realizować filmy dokumentalne i historyczne. Zaś drugi będą to już zajęcia praktyczne, czyli warsztaty z planu filmowego, kadrowanie, ustawianie światła, dźwięk na planie. Przy tej okazji będziecie mieli szansę poznać kilka praktycznych wskazówek, jak również zdobędziecie umiejętności z zakresu tworzenia filmów”.

Uczniowie Pułtuskiego LO pierwszego dnia zapoznali się z dwoma wystawami:

– ,,ZBROJNE PODZIEMIE NIEPODLEGŁOŚCIOWE NA PÓŁNOCNYM MAZOWSZU”

– ,,WYSTAWA O MISIU WOJTKU”

Następnie wzieli udział ciekawych warsztatach filmowych prowadzonych przez Waldemara Czechowskiego.

Waldemar Czechowski- operator, reżyser dokumentalista – od 1978 roku realizator filmów (ponad 30 filmów dla TVP w tym dla redakcji „Mała Ojczyzna” w TVP-2 oraz wielu autorskich filmów z kręgu antropologii kultury i etnografii oraz kina podróży. Animator kultury: założyciel „Eko-Art. Village” projektu łączącego ekologię ze sztukami wizualnymi – teatrem. Współorganizator festiwali filmowych, warsztatów filmu, fotografii i  nowych mediów. Związany doświadczeniami podróży badawczych, krajoznawczych i wypraw naukowo filmowych z górami – Himalaje, Alpy, Karpaty. Współpracujący na polu filmu, kultury i etnografii, z teatrami, muzeami i instytucjami kultury (MKIDN, POLONIKA, NID) jako filmowiec, animator kultury i ekspert. Wieloletni  prezes Stowarzyszenia PROCINEMA zrzeszającego filmowców i producentów filmowych w Łodzi i Polsce. Współzałożyciel i prezes Fundacji na Rzecz Niematerialnego Dziedzictwa Kultury w Polsce (członek komisji eksperckiej przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego).  (inf. za Stowarzyszeniem Res Carpathica)

Waldemarz Czechowski podczas warsztatów inspirował młodzież do zaiteresowania się filmem, opowiadał wiele anegdot odtyczących swojej pracy. Zachęcał także do tworzenia filmów, chociażby telefonami, krótkich ale ciekawych produkcji (nawet kilku minutowych).

W ramach warsztatów odbyło się również spotkanie ze świadkiem historii- Panią Wandą Laskowską, działaczką polonijną na Ukrainie przebywającą w Domu Polonii w Pułtusku.

Na zakończenie dnia pierwszego odbyły się również trzy pokazy filmowe:

– „Oblężenie Warszawy” w reż. Eugeniusz Starky, 55′, Polska
– „Ostatni rozdział” w reż. Tomasza Łysiaka, 69′, Polska
– „Żwirko i Wigura. 15 dni chwały” (55’) reż. Piotr Kloc

Bogaty program czeka na uczestników także drugiego dnia warsztatów.

Wktótce na naszym portalu relacja z dalszych wydrzeń.

Warto pokreślić, że to już kolejna Retrospektywa. Pierwsze spotkanie odbyło się w 2018 roku. Organizatorzy przygotowali krótki reportaż filmowy z tamtych dni.