/Autorka sagi historycznej na pułtuskim zamku. Zaproszenie na spotkanie z Ewą Sobieniewską

Autorka sagi historycznej na pułtuskim zamku. Zaproszenie na spotkanie z Ewą Sobieniewską

25 listopada 2022 r. (piątek) o godz. 17.00 w Domu Polonii w Pułtusku odbędzie się spotkanie autorskie z Ewą Sobieniewską, debiutującą autorka powieści historycznych. Spotkanie poprowadzi Izabela Koba-Mierzejewska, dziennikarka, polonistka. Wstęp wolny.

Ewa Sobieniewska, absolwentka filologii polskiej, teatrologii i filmoznawstwa. Od wielu lat tłumaczka literatury w wydawnictwie HarperCollins. Zakochana w Paryżu i w Wilnie, ale największą miłością darzy pewną świętokrzyską wieś. Wielbicielka muzyki Stanisława Moniuszki, kultury ziemiańskiej i przedwojennych filmów. Jej debiutancka powieść to owoc rocznych studiów na Uniwersytecie Wileńskim.

„Srebrne wrzeciono” to opowieść o kobietach, „które miały odwagę walczyć o swoje szczęście i o prawo do decydowania o sobie”, oraz o towarzyszących im mężczyznach. To również opowieść o miłości, gotowej do poświęceń oraz o tęsknocie za swoim miejscem. Akcja powieści rozgrywa się na dwóch planach czasowych: w XVII i XIX w., część wydarzeń ma miejsce w Wilnie i na Wileńszczyźnie.

„Piękna Litwinka Vaiva, będąca obiektem pożądania mężczyzn i tym samym nienawiści kobiet, zostaje oskarżona o czary. Jest rok 1641 i dla wiedźm nie ma miejsca w społeczeństwie. Aby ocalić życie, dziewczyna podejmuje decyzję, która uruchamia lawinę wydarzeń. Ponad dwieście lat później los młodej Wiktorii, córki powstańca listopadowego, niespodziewanie splata się z losem litewskiej czarownicy. Nie godząc się na małżeństwo z niechcianym adoratorem, Wiktoria decyduje się na ucieczkę i w wyniku niefortunnego zbiegu okoliczności trafia do majątku, gdzie imię Vaivy nadal budzi strach. Czy rzeczywiście była ona niebezpieczną wiedźmą? A może demoniczną kochanką magnata?” (opis od wydawcy).

Opr. na podstawie informacji prasowej Izabeli Koby-Mierzejewskiej.