/KUPUJESZ WĘGIEL? UWAŻAJ NA OSZUSTÓW!
oszukani na węgiel

KUPUJESZ WĘGIEL? UWAŻAJ NA OSZUSTÓW!

W Polsce rośnie liczba zgłoszeń oszustw “na węgiel”. Ostatnimi czasy węgiel stał się niewątpliwie deficytowym towarem i atrakcyjnym obszarem do działalności również tych nieuczciwych sprzedawców. Okazuje się, że fakt ten wykorzystują także oszuści, którzy wręcz żerują na ludzkiej nieświadomości. Oczywiście wszystko dla chęci szybkiego, ale niezgodne z prawem wzbogacenia się.

Braki na składach, wysokie ceny i niepewność sprawiły, że więcej osób niż zwykle szuka ofert taniego opału w Internecie. A to idealne warunki dla przestępców, którzy wykorzystują naszą nieostrożność, żeby wyłudzić od nas pieniądze i zniknąć bez śladu. Ataki oszustów na osoby kupujące opał zdarzają się coraz częściej.

OSZUKANI “NA WĘGIEL”

W Zawierciu przestępcy przeszli samych siebie. przywieźli klientce towar, rozładowali go i odjechali. Szwindel wyszedł na jaw, gdy spadł deszcz. Wówczas okazało się, że zakupiony węgiel to pomalowane na czarno zwykłe kamienie. (informuje portal Zawiercie112).

Do oszustwa “na węgiel” doszło także w Słupcy (woj. wielkopolskie). Jak informuje tamtejsza policja, mieszkanka powiatu na portalu społecznościowym przeczytała ogłoszenie dotyczące sprzedaży ekogroszku. Kobieta postanowiła skorzystać z “ciekawej oferty” i dokonała wpłaty 1350 zł za pośrednictwem strony internetowej. Po kilku dniach konto oszusta zniknęło ze strony internetowej, a sprzedawca nie odbierał telefonu ani też nie odpowiadał na liczne wiadomości tekstowe. (za portalem finanse.pl) Podobne oszustwa zgłaszają na policję mieszkańcy Wągrowca i Leszna, Kwidzyna oraz z Lubelszczyzny.

UWAGA! POLICJA OSTRZEGA, JAK NIE DAĆ SIĘ OSZUKAĆ

Metoda jest prosta, ktoś stwarza fałszywą wersję strony internetowej, gdzie rzekomo można nabyć niedrogi węgiel. Oczywiście osoby, które się na to nabierają, przesyłają pieniądze bezpośrednio na konto przestępców. Niestety towaru nie otrzymują. Przestępcy kuszą przede wszystkim ofertami niezwykle taniego zakupu czegoś, na czym bardzo nam zależy – w tym przypadku węgla na opał. Skuszeni niską ceną, zapominamy o czujności. Tymczasem warto pamiętać, że jeśli oferta wydaje się zbyt dobra, by mogła być prawdziwa, to najprawdopodobniej… prawdziwą nie jest. W każdym przypadku, najprostszym sposobem, by nie stać się ofiarą przestępstwa podczas zakupów w sieci jest dokonanie opłaty po otrzymaniu zamówionego towaru.

Policja apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności przy korzystaniu z wszelkiego rodzaju usług w tym zakresie. Przed dokonaniem transakcji i uiszczeniem zapłaty za opał (węgiel, eko-groszek, olej, pelet itp.), sprawdźmy czy oferent jest wiarygodny i daje gwarancję dostarczenia towaru.

Autor: kom. Milena Kopczyńska