/[WYWIAD] Karolina Ambroziak i Maciej Komorowski o muzyce Jazzowej

[WYWIAD] Karolina Ambroziak i Maciej Komorowski o muzyce Jazzowej

Na początku chciałbym Wam serdecznie pogratulować, ponieważ oboje w tym roku zagraliście swoje recitale dyplomowe wieńczące pewien etap muzycznej nauki. Jak Wasze wrażenia ?

Karolina Ambroziak: Bardzo dziękuję. Recital dyplomowy wieńczący moja trzyletnią naukę w Instytucie Muzyki UZ na kierunku wokalistyka jazzowa był niesamowitym przeżyciem. Koncert ten odbył się 8 czerwca w zielonogórskiej Hydrozagadce. Wykonałam wtedy moje kompozycje, które powstały podczas studiów pod okiem mgr Pauliny Gołębiowskiej, wspaniałej nauczycielki śpiewu, mentorki i wokalistki. Utwory, które napisałam do wierszy m.in. K.K. Baczyńskiego, J. Tuwima, W. Broniewskiego i A. Słonimskiego zaśpiewałam z towarzyszeniem trio jazzowego i trio wokalnego składającego się z moich serdecznych kolegów i koleżanek, studentów jazzu. Wykonanie własnych utworów w obecności całego grona wykładowców, którzy niewątpliwie dla nas wszystkich są ogromnym autorytetem, było bardzo cennym doświadczeniem. Mimo ogromu stresu i ciężkiej pracy, recital wiązał się z ogromną radością i satysfakcją. Jestem wdzięczna za wiedzę i umiejętności, które zdobyłam w ciągu tych trzech lat.

Maciej Komorowski: Dziękuję! To prawda, ukończyłem w tym roku ASMRiJ I i II stopnia im. Krzysztofa Komedy w Warszawie. Koncert dyplomowy odbył się 12.06 w warszawskiej Fabryce Norblina i był bardzo miłym zwieńczeniem mojej nauki w tej szkole. Dała mi ona dużą dawkę teorii oraz nowe spojrzenie na różne style muzyczne. Na koncercie wystąpiłem w trio, razem z Andrzejem Chorzelą na kontrabasie oraz Karolem Witkowskim na perkusji. Koncert można obejrzeć na kanale ASMRiJ na YouTube.

Dużo gracie, prowadzicie również muzyczne warsztaty… Jak z Waszych obserwacji, w dzisiejszych czasach przesiąkniętych muzyka lekką i łatwą, wyglada kondycja muzyki jazz’owej ?

K.A. Współczesna muzyka jazzowa jest niezwykle nowoczesna. Większości jazz kojarzy się z Frankiem Sinatra, erą swingu i Bożym Narodzeniem, a przecież jazz jest to muzyka, która polega na poszukiwaniu nowych dróg. Obecnie jazz, oprócz jego podstawowych stylistyk takich jak swing, blues, soul, czy bossa nova łączony jest z muzyką elektroniczną, ludową hip-hopem i rapem. Jazz to fascynujące zjawisko, które porusza, nierzadko też szokuje, od przeszło stu lat. Wymaga jednak nieco bardziej wyrobionego słuchacza, takiego, który świadomie wybiera muzykę, której chce słuchać, nie robi tego przypadkowo.

M.K. Częściej obracam się w środowisku muzyki rozrywkowej oraz bluesowej, ale mogę z przekonaniem stwierdzić, że polski jazz ma się bardzo dobrze. Szczególnie ciekawie prezentuje się młode pokolenie, które z całą pewnością za jakiś czas zacznie odnosić sukcesy na arenie międzynarodowej.

19 sierpnia w sali kina Narew odbędzie się Wasz koncert jazzowy, czy możecie przybliżyć nam repertuar jaki zagości na scenie ?

K.A. Jeśli chodzi o repertuar, który wykonamy, dzieli się on tematycznie na dwie części. W pierwszej zagramy najsłynniejsze i najciekawsze utwory jazzowe w bardzo różnych stylistykach, od ballady po szybkiego bluesa. Nie zabraknie także naszych improwizacji. Postaramy się przybliżyć chociaż cząstkę fascynującego nas świata muzyki jazzowej, pokazać, że jest ona ponadczasowa i niezwykle różnorodna. W drugiej części wykonamy moje piosenki do wierszy znanych polskich poetów, będzie to spotkanie z żywym, niejednokrotnie zaskakującym i mam nadzieję, że ciekawym spojrzeniem na poezję śpiewaną. Serdecznie zapraszamy 🙂

Dziękujemy za wywiad.