/Elżbieta Witek z wizytą w Pułtusku [FOTORELACJA]

Elżbieta Witek z wizytą w Pułtusku [FOTORELACJA]

We wtorkowe popołudnie, 28 czerwca, marszałek Sejmu Elżbieta Witek odwiedziła mieszkańców Pułtuska. Spotkanie odbyło się w Domu Polonii. Marszałek Sejmu towarzyszył wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.

Elżbieta Witek w rozmowie z mieszkańcami poruszyła temat aktualnej sytuacji społeczno-gospodarczej. Sporo uwagi poświęciła kwestiom bezpieczeństwa, zapewniając, że państwo inwestuje w obronność, bo „jest to gwarancja naszego spokoju i pokoju”. Wspomniała przy tej okazji o poniedziałkowej wizycie na granicy z Białorusią i rozmowach z polskimi żołnierzami i pogranicznikami.

Żołnierze przypomnieli mi, jaką olbrzymią wartością była dla nich akcja „Murem za polskim mundurem”. Bowiem w pewnym momencie mieli, wrażenie, że wszyscy ich opluwają, że Polacy patrzą na nich jako na tych, którzy są odczłowieczeni. Chciałam powiedzieć bardzo głośno: Nasi polscy pogranicznicy ratowali życie wielu nielegalnym migrantom. Trzeba olbrzymiej odporności fizycznej, ale przede wszystkim psychicznej, żeby to wytrzymać i nie dać się sprowokować. Dlatego, gdy dzieci zaczęli wysyłać żołnierzom kartki dziękując za obronę polskiej granicy to wtedy zrozumieli, że ta grupa która ich szkalowała jest bardzo mała. Natomiast pozostali obywatele doskonale wiedzą, że to tylko dzięki naszym funkcjonariuszom i naszym żołnierzom udało się opanować sytuację na granicy i tylko dlatego dzisiaj jesteśmy w stanie pomagać Ukrainie.

mówiła Elżbieta Witek.

Marszałek Sejmu podziękowała też za udzielaną pomoc ukraińskim uchodźcom. – Od wielu lat opinia o Polsce była straszna. Nie byliśmy w stanie tego zmienić, chociaż próbowaliśmy na różne sposoby. Szkoda, że potrzeba było wojny w Ukrainie, ludobójstwa, które się tam odbywa, żeby cały świat zmienił o nas zdanie. Teraz wszyscy mówią, że naród polski jest wspaniały, a Polska jest cudownym krajem – podkreśliła marszałek Witek.

Następnie głos zabrał Henryk Kowalczyk, który podziękował za przybycie Pani Marszałek i zwrócił się w kilku zdaniach do mieszkańców. Głównym tematem dyskusji były ceny żywności oraz sprawy związane z rynkiem rolnym.

Po krótkim wystąpieniu Wicepremiera przyszedł czas na pytania od publiczności, w tym celu zgłosiło się dwóch chętnych, pytali m. in. o wzrost cen paliw, obniżenie podatku PIT z 17% na 12%. Jeden z nich zwrócił uwagę na fakt, iż środki przekazywane przez Rząd na inwestycje samorządowe są znaczące i takich dofinansowań nie było jeszcze w historii samorządu. Jednoczenie padły głosy, że Rządowe Fundusze dostają równo wszystkie gminy (bez względu na barwy polityczne) a dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego na Mazowszu trafiają w naszym regionie, w dużej przewadze do gmin, cytat: ,,zielonych”.

Na zakończenie Elżbieta Witek otrzymała bukiet kwiatów w podziękowaniu za wizytę, było też kilka minut na bezpośrednie rozmowy z Marszałek Sejmu i Wicepremierem.

Spotkaniu towarzyszyły ekipy reporterskie ogólnopolskich mediów m.in.: TVP3 Warszawa, TVP Info, TVN 24 oraz Polskie Radio 24.

Źródło: sejm.gov.pl, źródło własne

Fot. Jan Kisiel- PułtuskNEWS

Zapraszamy do oglądania fotoreportażu: