/Święta Wielkanocne w Zamku- w tym roku wyjątkowe za sprawą Gości z Ukrainy

Święta Wielkanocne w Zamku- w tym roku wyjątkowe za sprawą Gości z Ukrainy

W Domu Polonii w Pułtusku od lat goście mogą poczuć rodzinną atmosferę podczas Świąt. Każdego roku, zarówno podczas Bożego Narodzenia, jak i Świąt Wielkanocnych uczestniczą w bogatym programie, opartym o polską tradycję przeżywania świąt. Goście własnoręcznie przygotowują ozdoby świąteczne, uczestniczą w święceniu pokarmów i kosztują tradycyjne polskie potrawy świąteczne.

Tym razem Święta Wielkanocne są wyjątkowe, za sprawą obecności licznej grupy Gości z Ukrainy (Polaków z Ukrainy, Mieszkańców Ukrainy), a także naszych rodaków z Kazachstanu. Łącznie ponad 300 mieszkańców.

Pierwszym punktem programu podczas Wielkiej Soboty jest tradycyjne zdobienie jaj wielkanocnych: malowanek, kraszanek, pisanek i oklejanek sitowiem, kolorową włóczką regionu Kurpi Białych. Wszystko odbywa się na Dolnym Krużganku.

Każdego roku zajęcia gromadzą liczne grono uczestników. Dyrektor Domu Polonii- Michał Kisiel- na wstępie wprowadza uczestników w tematykę świąt oraz wyjaśnia, skąd wywodzą się zwyczaje, które Polacy przekazują z pokolenia na pokolenie. Następnie warsztaty prowadzi niezastąpiona Halina Witkowska- wszechstronnie utalentowana twórczyni kurpiowska oraz bardzo aktywna popularyzatorka kultury ludowej tego regionu. Dziś podczas zajęć, w strojach ludowych towarzyszyły jej również Monika Poteraj ze swoją córką Zuzanną.

To spotkanie dało naszym gościom wiele radości i satysfakcji, przygotowanie regionalnych zdobień cieszyło się zainteresowaniem zarówno dzieci, jak i dorosłych. Zapraszamy do fotorelacji:

Autor: Jan Kisiel- Pułtusk News