REKLAMA

Data publikacji: 10 gru 2021

Potworów i Charciabałda, czyli nietypowe nazwy miejscowości na Mazowszu

Potworów i Charciabałda, czyli nietypowe nazwy miejscowości na Mazowszu

Podczas podróży samochodem zapewne niejednokrotnie zdarzyło się nam natrafić na zieloną tabliczkę z nietypową nazwą miejscowości. Niekiedy nazwy mogą wywoływać zdziwienie, a nawet uśmiech. Jaka jest ich etymologia? Które powiaty mają najwięcej miejscowości o ciekawie brzmiących nazwach? Jakie nazwy są najpowszechniejsze w naszym województwie? Sprawdźmy.

Najbardziej popularnymi nazwami na Mazowszu są Nowa Wieś i Białe Błoto. Ta druga nazwa występuje zresztą także w naszym powiecie.

A co z Potworowem i Jednorożcem? Czy spotkamy tam jakieś mityczne stworzenia? Nic bardziej mylnego! Pierwsza miejscowość należała po prostu do rodziny Potworowskich, a druga pochodzi od herbu okolicznej szlachty, w którym znajdował się właśnie jednorożec.

Kolejna nietypowa nazwa to Charciabałda w gminie Myszyniec. Zainteresowanie budzą także znajdujące się nieopodal Pułtuska: Krzyczki-Żabiczki, Krzyczki-Pieniążki i Krzyczki-Szumne. Po drodze do Wyszkowa natkniemy się natomiast na Wielątki-Rosochate.

Na północy Mazowsza możemy odwiedzić Pupkowiznę lub Chełchy. W gminie Sypniewo znajduje się zaś miejscowość Pierdoły, a w powiecie otwockim - Całowanie. W okolicach Mławy znajdziemy Wieczfnię.

Najwięcej miejscowości o nietypowo brzmiących nazwach znajduje się w powiecie przasnyskim: Czarzaste-Błotki, Krajewo-Wierciochy, Krajewo-Darmopychy, Grabowo-Padaki czy Gadomiec-Jebieńki.

Czy komuś udało się natrafić na inne niekonwencjonalne nazwy miejscowości w naszych okolicach? Czekamy na pomysły czytelników.

źródło :"Nazwy miejscowości. Nowa Wieś między Florencją a Syberią" (mazovia.pl)

fot.: Tomasz Opaliński (mazovia.pl)

REKLAMA

Zobacz także

Komentarze

Dodaj komentarz jako pierwszy