/#KOMÓRKOMANIA w Skardze, czyli wzruszające liczby

#KOMÓRKOMANIA w Skardze, czyli wzruszające liczby

Co 40 minut ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę lub inny nowotwór krwi. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie komórek macierzystych z krwi lub szpiku od Dawcy niespokrewnionego. Jednak wciąż aż co piąty Pacjent nie może znaleźć swojego Dawcy, dlatego tak ważne jest, aby do grona potencjalnych Dawców krwiotwórczych komórek macierzystych dołączały nowe osoby, gotowe do podzielenia się cząstką siebie.


Od 4 lat wolontariusze Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Skargi w Pułtusku, w ramach Projektu #KOMÓRKOMANIA, współpracują z Fundacją DKMS, której misją jest właśnie znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta chorującego na nowotwór krwi, potrzebującego przeszczepienia.


4 listopada 2021 roku odbył się w naszym Liceum, już po raz czwarty, Dzień Dawcy Szpiku – finał Projektu #KOMÓRKOMANIA. Jest to dzień, na który wolontariusze zawsze czekają z nadzieją, ale też niepokojem – wtedy bowiem rejestrujemy potencjalnych Dawców szpiku. Emocje, gdy czekamy na pierwszego Dawcę, pierwsze rejestracje, potem kolejne i kolejne – są nie do opisania.
Po raz czwarty okazało się też, że jesteśmy fantastyczną, empatyczną społecznością, otwartą i rozumiejącą potrzeby innych. W Dniu Dawcy Szpiku wolontariusze zarejestrowali aż 50 nowych potencjalnych Dawców! 50 nowych osób gotowych podzielić się cząstką siebie! 50 cudownych osób, które pomaganie mają w genach!


To piękna liczba i nadzieja dla potrzebujących pomocy.


Wszystkim, którzy odpowiedzieli na zaproszenie wolontariuszy naszego Liceum, najpiękniej DZIĘKUJEMY!


Serdecznie dziękujemy na ogromne wsparcie służbom mundurowym, które uświetniły naszą akcję, dały nam dużo radości i oczywiście nowych zarejestrowanych Dawców.


Odwiedzili nas i zarejestrowali się nadinsp. Marek Ślizak – Komendant Biura Spraw Wewnętrznych Policji, Komendant Powiatowy Policji w Pułtusku insp. Jarosław Olszewski wraz z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji w Pułtusku, funkcjonariusze Komendy Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej w Pułtusku i Bogusław Wiśniewski Komendant Straży Miejskiej wraz z inspektorami i pracownikami. Niezapomniane chwile i wielka radość!
Kolejni rejestrujący się to nasi wspaniali Uczniowie, ich Rodzice, Przyjaciele szkoły oraz mieszkańcy Pułtuska, którzy odpowiedzieli na zaproszenie wolontariuszy. Wszystkim kłaniamy się nisko. Każdy rejestrujący się potencjalny Dawca szpiku to dla nas SKARB – bo jak określić człowieka, który jest gotów bezinteresownie podarować szansę na uratowanie komuś życia i odzyskanie zdrowia?
Jeszcze kilka wzruszających liczb (tak, nawet one mogą wzruszać).
Po raz pierwszy akcja #KOMÓRKOMANIA w Skardze odbyła się w 2018 roku i wówczas zarejestrowano 35 potencjalnych Dawców szpiku. W 2019 roku było ich 71, a w roku 2020 aż 83. Wraz z tegoroczną „pięćdziesiątką” zarejestrowaliśmy w naszym Liceum 239 potencjalnych Dawców szpiku – Ludzi niosących nadzieję.
DZIĘKUJEMY!


Zapraszamy do galerii zdjęć, a w niej: Wolontariusze w akcji promocyjnej, Akcja – edukacja, Dzień Dawcy Szpiku – wielki finał.
W akcji #KOMÓRKOMANIA w Skardze 2021 wzięło udział 20 wolontariuszy: Izabela Prusik, Kacper Chodyna, Klara Senderska, Julia Ślesicka, Zuzanna Beredzińska, Mateusz Włodarczyk, Jakub Karpiński, Dominika Mazurkiewicz, Nikola Elak, Weronika Łojewska, Aleksandra Jarosik, Zuzanna Wilczyńska, Maja Piekarska, Marta Gralewska, Joanna Gietka, Patrycja Piekarska, Monika Gralewska, Maja Kamińska, Hubert Błoński, Bartłomiej Nożykowski.

Info.: Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Skargi