/Pewex, słonycz, masno, koronka? Wybieramy Młodzieżowe Słowo Roku!

Pewex, słonycz, masno, koronka? Wybieramy Młodzieżowe Słowo Roku!

W ubiegłych latach w plebiscycie zwyciężyły takie słowa jak „sztos”, „XD”, „dzban” i „alternatywka”. Z bogatego słownika najbardziej popularnych wśród młodych ludzi słów, określeń lub wyrażeń organizatorzy wybiorą tegorocznego zwycięzcę w plebiscycie Młodzieżowe Słowo Roku 2021.

Rozpoczęła się szósta edycja Młodzieżowego Słowa Roku – plebiscytu organizowanego przez Wydawnictwo Naukowe PWN we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim. Jest przedsięwzięciem popularyzującym język polski wśród młodzieży, zapoczątkowanym w 2016 roku we współpracy z projektem Słowa klucze w ramach inicjatywy Narodowego Centrum Kultury „Ojczysty – dodaj do ulubionych”.

Tegoroczna odsłona zostanie zorganizowana w odświeżonej formule. Przyznana zostanie także Nagroda Jury dla słów wyróżniających się pod względem oryginalności i trafności.

Według nowych zasad, Młodzieżowe Słowo Roku zostanie wyłonione w dwóch etapach. Do 7 listopada za pośrednictwem formularza na stronie sjp.pwn.pl, będzie można zgłosić propozycje słów konkursowych wraz z wyjaśnieniem ich znaczenia. Następnie jury plebiscytu w składzie: Marek Łaziński z Uniwersytetu Warszawskiego, Anna Wileczek z Uniwersytetu J. Kochanowskiego w Kielcach, Ewa Kołodziejek z Uniwersytetu Szczecińskiego i Bartek Chaciński z „Polityki” dokona analizy nadesłanych zgłoszeń.

Natomiast 15 listopada zaprezentowana zostanie finałowa dwudziestka słów – słowa najczęściej zgłaszane, a jednocześnie zgodne z regulaminem.

Chcesz zgłosić słowo do plebiscytu? Kliknij link https://msr.pwn.pl/floater/preview/28

młodzieżowe słowo roku

KILKA CIEKAWOSTEK – MŁODZIEŻOWE SŁOWA I ICH ZNACZENIE:

 • BEKA: śmiech, śmieszna sytuacja
 • ALFASAMCYNA: Bycie w 100% mężczyzną
 • MASNO: potoczne słowo, które może oznaczać: dobrzeodpowiedniofajnie; według niektórych tłustodobrzefest.
 • PEWEX: wyrażenie zgody, pozwolenie na coś, zaaprobowanie czyjejś propozycji, np. „– Idziemy? – No pewex!”
 • BAZA: Określenie wyrażające podziw lub zgodę z czyjąś opinią.
 • XD: Wyrażenie to powstało od komputerowej minki „XD”. O ile wcześniej używane było jako szeroki uśmiech tylko w Internecie, tak teraz jest ono nadużywane praktycznie w każdej sytuacji – zarówno w świecie wirtualnym, jak i realnym.
 • INBA: 1. Impreza 2. Jakieś wydarzenie, zwykle negatywne i wywołujące emocje, np. kłótnia, afera, zamieszki itp.
 • JULKA: Określenie młodej kobiety zafascynowanej amerykańską kulturą i ruchami lewicowymi. Zazwyczaj używane w kontekście naiwnych acz wyrazistych wpisów na Twitterze
 • KCPP: To znaczy: kocham cię po przyjacielsku
 • KECZUP PO FRYTKACH: coś, co już się nie przyda, bo pojawia się za późno
 • KOTEŁ: to stosunkowo nowe słowo opisujące kota
 • LEGITNY: słuszny, mający sens, od ang. legit np. Ma legitny argument, żeby się tak zachowywać; prawidłowo, autentycznie, sensownie, wiarygodnie, oryginalnie
 • MUKA: określenie pewnej sytuacji (lub rzeczy), która okazała się niespodziewanie niekorzystna lub zła; także czynność polegająca na uderzeniu pięścią w ramię

Nie znasz znaczenia młodzieżowych powiedzonek? Sprawdź je pod linkiem https://sjp.pwn.pl/mlodziezowe-slowo-roku/Galeria-Mlodziezowych-Slow-Roku;202303.html. A już niebawem na naszej stronie quiz dla znawców młodzieżowego slangu :-).