/ODPUST I MSZA DOŻYNKOWA W SANKTUARIUM ŚW. ROCHA

ODPUST I MSZA DOŻYNKOWA W SANKTUARIUM ŚW. ROCHA

Tłumy wiernych uczestniczyły w dzisiejszej Mszy Świętej Odpustowej połączonej z uroczystościami dożynkowymi Gminy Obryte w Sanktuarium Św. Rocha w Sadykrzu, koncelebrowanej przez Ks. Cezarego Siemińskiego, proboszcza parafii Obryte i kustosza Sanktuarium.

Sanktuarium w Sadykrzu erygował w październiku 2020 roku Biskup Płocki ks. Piotr Libera. Kościół Św. Rocha już 249 lat temu na mocy dekretu nadanego przez papieża Klemensa XIV otrzymał łaskę odpustu zupełnego od wszystkich grzechów.

Do Świętego Rocha – patrona w chorobach duszy i ciała przybyły również pielgrzymki m.in: z Obrytego i Wyszkowa (piesza i rowerowa) oraz grupa “Dzieci św. Rocha” z Obrytego.

Uroczystościom dziękczynnym za wszystkie łaski, których udzielił w ciągu wieków Św. Roch towarzyszyła również modlitwa w intencji rolników. Kustosz sanktuarium poświęcił dożynkowe wieńce. Podczas Mszy Świętej dziękczynnej za tegoroczne plony nie mogło zabraknąć tradycyjnego dzielenia się chlebem. Chlebkami Św. Rocha przełamali się zgromadzeni wierni.

Odczytano również list Państwa Eweliny i Pawła (małżeństwa z 5-letnim stażem) – który był świadectwem łask uzyskanych od Św. Rocha. W liście małżeństwo podzieliło się ze zgromadzanymi swoimi trudnymi doświadczeniami w staraniu się o potomstwo. Dali świadectwo, że dar rodzicielstwa zawdzięczają modlitwie do Św. Rocha.

Po uroczystej Mszy Św. poczty sztandarowe, delegacje z wieńcami dożynkowymi oraz zaproszeni goście, przy wtórze Orkiestry Dętej Miasta Ząbki w korowodzie dożynkowym przemaszerowali na plac Wiejskiego Domu Kultury w Sadykrzu, gdzie na wszystkich czekała moc atrakcji.

Wójt Gminy Obryte Sebastian Mroczkowski po oficjalnym otwarciu dożynek, wręczył nagrody za wieńce dożynkowe. Prezes OSM Latteo Tadeusz Proczek wręczył dyplomy dla największych producentów mleka w regionie.

Po oficjalnej części wszyscy bawili się przy wtórze koncertujących zespołów oraz Orkiestry Dętej z Miasta Ząbki. Nie zbrakło licznych stoisk Kół Gospodyń Wiejskich oraz Klubu Seniora na których można było degustować ciasta, wędliny, tradycyjny chleb ze smalcem oraz wiele innych specjałów.