/Kolej Pułtusk – TAK! Ale którędy?

Kolej Pułtusk – TAK! Ale którędy?

Trzy warianty przebiegu kolei północnego Mazowsza Zegrze – Przasnysz przez Serock, Pułtusk i Maków Mazowiecki zostały dzisiaj omówione podczas konsultacji z mieszkańcami, które odbyły się w sali Kina Narew w Pułtusku.

Początkowo zgromadzeni mieli wiele pytań i wątpliwości, co do przebiegu linii kolejowej w obawie o swoje domy oraz gospodarstwa z których utrzymują rodziny. W większości są przekonani, że kolej przez Pułtusk jest potrzebna. Kwestia jedynie, którędy miałaby przebiegać.

Nie ma potrzeby, żeby dla satysfakcji nawet 90 proc. mieszkańców Pułtuska zniszczyć zabudowania dwóm procentom mieszkańców. To są trudne decyzje ale takich decyzji zapewne będą wszyscy unikać. Jestem o tym przekonany i będę pilnował aby tak było. To jest mój wniosek z dzisiejszych konsultacji.

Poseł Henryk Kowalczyk

Aktualne projekty przebiegu linii kolejowej to jedynie wstępne studium planistyczno-prognostyczne. Są one przygotowywane w ramach dokumentacji niezbędnej do II etapu konkursu Program Kolej Plus. Aby z etapu planowania zakwalifikowano projektowaną kolej Zegrze-Przasnysz przez Pułtusk, koniecznym jest przedłożenie wstępnego projektu. Dopiero, gdy w ramach programu Kolej Plus projekt zostanie zakwalifikowany do realizacji, rozpocznie się szczegółowe planowanie przebiegu linii kolejowej z uwzględnieniem wszelkich sygnałów mieszkańców.

Firma projektowa musi przedstawić trzy warianty, co nie oznacza, że one są ostateczne. Co istotne – projekt, który w kolejnym etapie zostanie przedłożony nie jest wiążący. Jest jednak koniecznym elementem aby można było złożyć wniosek o realizację i finansowanie.

Wątpliwości zgromadzonych mieszkańców, co do ich wpływu na ostateczny projekt rozwiał zarówno Burmistrz Miasta Pułtusk Wojciech Gregorczyk jak i poseł Henryk Kowalczyk. Oboje nie mają wątpliwości, że kolej przez Pułtusk to ogromna szansa dla miasta i powiatu. Zgodni są również, co do wstępnego, ewentualnego przebiegu linii kolejowej.

Linia kolejowa w otulinie obwodnicy będzie dużo łatwiejsza do zaprojektowania.

Burmistrz Miasta Pułtusk Wojciech Gregorczyk

Z dzisiejszej dyskusji wynika, że wariant wzdłuż obwodnicy jest tym, który jest do zaakceptowania przez mieszkańców i ma wiele zalet. Ze względu choćby na to, że już jest tam ingerencja w teren. Po co więc ingerować w inne tereny. Już nie przecinajmy dodatkowo innych działek tylko przytulmy się do obwodnicy.

Poseł Henryk Kowalczyk

Linia kolejowa północnego Mazowsza przez Pułtusk zakłada budowę 70 km torów kolejowych, kilku stacji i przeprawy mostowej na rzece Narew. Koszt szacowany tej inwestycji to około półtora miliarda zł. Minimalny wkład własny samorządów określono na poziomie 225 milionów zł. Pozostała kwota to dofinansowanie z programu Kolej Plus.

Linia kolejowa jest wielką wartością i wielką szansą – tu nie ma żadnej wątpliwości. Dlatego będę lobbował o to, aby jednak była ta kolej przez Pułtusk, bo to otwiera ogromną szansę dla miasta. Kolej nie ingeruje mocno w środowisko. Przy tej szalonej polityce klimatyczne Unii Europejskiej, gdzie już w 2035 roku mamy jeździć elektrycznymi samochodami kolej jest ogromną szansą. Może być to najtańszy środek lokomocji ze względu na politykę klimatyczną.

Poseł Henryk Kowalczyk

Inicjatorem działań samorządów, zmierzających do budowy linii kolejowej jest Burmistrz Miasta i Gminy Serock, który zaprosił do współpracy przy realizacji tego pomysłu włodarzy pozostałych samorządów zrzeszonych w dążeniu do celu. Są to miasta, które miałyby być beneficjentami planowanego połączenia kolejowego.

Szczegółową relację filmową z przebiegu spotkania opublikujemy na naszym portalu niebawem. Warto bowiem dokładnie wysłuchać wszystkich argumentów oraz pytań mieszkańców, które padły podczas konsultacji.