/Zima stulecia to była w 1978/79

Zima stulecia to była w 1978/79

Mówicie, że mamy atak zimy? To w takim razie co powiecie na to?

42 lata temu nad Polskę spłynęła fala arktycznych mrozów, którą poprzedziły zawieje śnieżne z prawdziwego zdarzenia. W kilkanaście godzin wszystko było zasypane, miejscami na ponad metr i to przy ponad minus 20 stopniach.

Zima stulecia na przełomie 1978 i 1979 roku w Polsce. Fot. YouTube / Telewizja Republika Kalendarz Historyczny.

Śnieg zaczął padać w sylwestrową noc. I nie chciał przestać. Padał przez kilka tygodni, a w Polsce nastała tzw. zima stulecia. Jedynie u dzieci wywoływała uśmiech. Poza tym spowodowała całkowity paraliż, dla autobusów trzeba było kopać w śniegu tunele. Mieszkańcy w czynie społecznym odśnieżali ulice. Niektórym zostały wspomnienia, pozostałym zdjęcia. To naprawdę warto zobaczyć.

“Od 1 stycznia 1979 roku cały kraj był już sparaliżowany przez zaspy i kilkunastostopniowy mróz. Z dniem 1 stycznia wojewoda gdański wprowadził na terenie województwa stan klęski żywiołowej. W kolejnych dniach wskutek zakłóceń w transporcie zaczęło brakować surowców energetycznych. Zamarznięte zwrotnice kolejowe i popękane w wyniku mrozów szyny spowodowały, że transporty węgla do elektrociepłowni docierały wyjątkowo rzadko, a rozmrażanie tych, które udało się dowieźć, było bardzo utrudnione. Do odśnieżania torów i dróg skierowano wojsko wyposażone w ciężki sprzęt (m.in. czołgi, które gąsienicami zrywały z dróg grubą warstwę zmrożonego i zbitego śniegu). W większości miast komunikacja miejska nie funkcjonowała lub działała w bardzo ograniczonym stopniu. Transport międzymiastowy również funkcjonował bardzo źle. Autobusy w niektórych okolicach jeździły w „tunelach” wykopanych w śniegu”.

Zima Stulecia- Wikipedia

Niestety tamte dniu zapisały się również w historii naszego miasta. Zaraz po ,,Zimie Stulecia” przyszła odwilż i 4 kwietnia 1979 r. Pułtusk zalała woda. Więcej o tym w artykule:

Źródło artykułu: www.twojapogoda.pl