REKLAMA

Data publikacji: 14 sty 2021

79 LAT TEMU URODZIŁ SIĘ KRZYSZTOF KLENCZON

79 LAT TEMU URODZIŁ SIĘ KRZYSZTOF KLENCZON

14 stycznia 1942 roku, w Pułtusku urodził się Krzysztof Klenczon - nazywany „polskim Johnem Lennonem”, polski kompozytor, wokalista i gitarzysta muzyki rockowej. Dzisiaj miałby 79 lat.

Przy pułtuskim rynku do dziś stoi kamienica, w której muzyk mieszkał z rodzicami na 2. piętrze. Chociaż niektórzy twierdzą, że Klenczon urodził się przy ul. Kotlarskiej, to z opowieści żony muzyka Alicji "Bibi" Klenczon, wynika, że rodzice Krzysztofa – Czesław i Helena poznali się w Pułtusku i w Bazylice wzięli ślub. Do końca wojny rodzina Klenczonów mieszkała w kamienicy przy Rynku pod nr 21. Aktualnie na zewnętrznej ścianie kamienicy znajduje się tablica upamiętniająca Krzysztofa Klenczona. Została odsłonięta w 2014 roku.

W 2015 roku, Amfiteatr Domu Polonii, został nazwany imieniem Krzysztofa Klenczona. Pułtusk ma również pasaż im. Krzysztofa Klenczona a od 2017 roku grającą ławeczkę z postacią siedzącego i grającego na gitarze artysty.

W uznaniu zasług dla rozwoju polskiej muzyki rozrywkowej lat 60. i 70. oraz promocji miasta, w 2017 roku Rada Miejska w Pułtusku nadała śp. Krzysztofowi Klenczonowi tytuł Honorowego Obywatela Pułtuska.

W mieście odbywał się również Pułtusk Festiwal im. Krzysztofa Klenczona. Po zmianie formuły wydarzenia, odbywają się koncerty, których celem jest również popularyzacja jego twórczości.

Muzyka Krzysztofa Klenczona jest wciąż żywa.

Z okazji urodzin wybitnego polskiego muzyka, niebawem na naszej stronie internetowej opublikujemy Quiz dotyczący życia i twórczości "Zbuntowanego Anioła", twórcy wielu przebojów, które są nieśmiertelne, jak nieśmiertelna jest pamięć o Krzysztofie Klenczonie.

Opr. na podstawie: www.klenczon.pl/Pułtuska Biblioteka Publiczna im. Joachima Lelewela - Facebook/nagranie z odsłonięcia tablicy na domu K. Klenczona z 2015 roku/PułtuskNews

Tagi: #Krzysztof Klenczon #Pultusk #tu urodził się Krzysztof Klenczon

REKLAMA

Zobacz także

Komentarze

Dodaj komentarz jako pierwszy