REKLAMA

Data publikacji: 31 gru 2020

Duże zmiany w prawie budowlanym w 2021 r.

Duże zmiany w prawie budowlanym w 2021 r.

To kolejny etap wdrażania przez państwa członkowskie Unii Europejskiej planu większej energooszczędności i troski o środowisko naturalne. Nowe przepisy dotyczące budowy domu wymuszają na inwestorze zastosowanie nowych rozwiązań izolacji termicznej oraz wybór odpowiedniego systemu grzewczego. Celem wprowadzanych zmian jest zatrzymanie ciepła w budynku oraz korzystanie z odnawialnych źródeł energii.

Najważniejsze zmiany, na które trzeba zwrócić uwagę

Znowelizowane rozporządzenie dotyczy przede wszystkim zmniejszenia zapotrzebowania na energię grzewczą budynków. Rozporządzenie to jest związane z europejską dyrektywą, która zobowiązuje członków Unii Europejskiej do wprowadzania modyfikacji, które mają na celu zmniejszenie zapotrzebowania budynków na energię. Z tego względu każdy nowo powstały budynek musi spełniać minimalne wymagania, a najważniejszym z nich będzie współczynnik zużycia energii określany symbolem Ep.

Ep określa roczną ilość energii, która będzie potrzebna do zaspokojenia wszystkich potrzeb użytkowników domów. Obecnie wartość ta wynosi 95 kWh/ m2rok. Od roku 2021 wartość ta ma nie przekraczać 70 kWh/m2rok. Dzięki temu nowe budynki będą bardziej energooszczędne, a tym samym będzie potrzeba mniej energii i paliw do ogrzania domu.

Współczynnik przenikania ciepła ,,U''

Inną bardzo ważną zmianą dotyczącą energooszczędności będzie również współczynnik przenikania ciepła, który oznaczono symbolem „U”. Nowe przepisy przełożą się na bardziej energooszczędne rozwiązania technologiczne. Będą one dotyczyły przede wszystkim przegród zewnętrznych, jak ściany i stropy, które będą musiały być zdecydowanie grubsze, aby zapewnić skuteczną termoizolacyjność ścian.

Kolejnym bardzo ważnym elementem są również zmiany, które wprowadzono w 2007 roku dotyczące konieczności wystawiania specjalnego świadectwa energetycznego dla obiektów budowlanych. Świadectwo to precyzuje najważniejsze zagadnienia, które dotyczą wydajności zastosowanych rozwiązań, a także zużycia energii. Taki certyfikat powinien znajdować się w posiadaniu właściciela budynku i jest ważny przez 10 lat. Jednak warto pamiętać, że przy każdej zmianie dotyczącej termomodernizacji budynku, trzeba ponownie sporządzić nową dokumentację.

Fot.: https://pixabay.com/pl/photos/housebuilding-strony-3370969/

Źródło: https://kb.pl/porady/od-2021-roku-juz-nie-tak-latwo-wybudujesz-dom-_sht/

REKLAMA

NOWY ENERGOOSZCZĘNY DOM W PUŁTUSKU

Tagi: #budowa domu #prawo budowlane #Pułtusk

REKLAMA

Zobacz także

Komentarze

Dodaj komentarz jako pierwszy